لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

مخالفان: در انتخابات ونزوئلا تقلب شد؛ نیکلاس مادورو ادعا را رد کرد


در حالیکه گروه های اپوزیسیون مدعی تقلب در انتخابات روز یکشنبه هستند، رئیس جمهوری ونزوئلا و رئیس کمیسیون برگزاری انتخابات آن کشور گزارش هایی که در آن ادعا شده میزان مشارکت رای دهندگان در انتخابات روز یکشنبه درست نیست و در آن دستکاری و تقلب شده است.

بنا به گزارش ها میزان مشارکت در انتخابات بحث برانگیز اعضای یک مجمع ملی که وظیفه تدوین قانون اساسی جدید ونزوئلا را به دوش می کشد، دستکم یک میلیون نفر بیشتر از میزان واقعی اعلام شده است.

عالیترین مقام برگزاری انتخابات ونزوئلا ادعای تقلب در انتخابات یک شرکت فناوری بریتانیایی را که خدمات رای گیری ارائه می دهد را غیرمسئولانه و نادرست خواند. تیبیسای لوسنا رامیرز می گوید این ادعای بی‌سابقه توسط شرکتی عنوان شده که تنها وظیفه اش ارائه خدمات و حمایت های فنی در انتخابات است و اظهارنظر درباره نتیجه انتخابات در حوزه فعالیت هایش قید نشده است.

مخالفان: در انتخابات ونزوئلا تلقب شده؛ رئیس جمهور ادعا را رد کرد

آنتونیو موگیسا، رئیس شرکت اسمارتمتیک روز چهارشنبه به خبرنگاران در لندن گفت تردید ندارد شمار آرای اعلام شده نادرست است. آقای موگیسا اما نگفت آیا دستکاری احتمالی در شمارش آراء تاثیر احتمالی بر نتیجه انتخابات روز یکشنبه داشته یا خیر.

آنتونیو موگیسا می گوید دستگاه های دقیق رای گیری شرکت اسمارتمتیک نشان می دهد دستکم یک میلیون اختلاف رای وجود دارد.

به ادعای دولت ونزوئلا بیش از ۸ میلیون نفر در انتخابات روز یکشنبه شرکت کردند. با اینحال اپوزیسیون ونزوئلا با استناد به گزارش های روز رای گیری از حوزه های بسیار خلوت کارکاس می گوید میزان مشارکت در انتخابات یکشنبه به چهار میلیون نفر هم نمی رسد. رئیس مجلس ملی ونزوئلا که اکثریت آن در دست اپوزیسیون است وعده داده است درباره ادعای دستکاری عمدی در شمارش آراء تحقیقاتی را آغاز کند.

ایالات متحده امریکا، اتحادیه اروپا، کانادا، و تقریبا همه کشورهای آمریکای لاتین می گویند مجمع ملی قانون اساسی ونزوئلا را به رسمیت نخواهند شناخت.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، روز چهارشنبه یازدهم مرداد در یک سخنرانی تلویزیونی ادعای تقلب در انتخابات شرکت فناوری بریتانیایی را ناشی از فشار ایالات متحده آمریکا و بریتانیا دانست و گفت اگر تحریم اپوزیسیون و تظاهرات خیابانی نبود میزان مشارکت در انتخابات روز یکشنبه مجمع ملی قانون اساسی ونزوئلا شاید از ده میلیون نفر نیز تجاوز می کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG