لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

شمار قربانیان اعتراضات ونزوئلا به ۲۶ نفر رسید


تظاهرات ضددولتی در خیابان های کاراکاس پایتخت ونزوئلا - ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
تظاهرات ضددولتی در خیابان های کاراکاس پایتخت ونزوئلا - ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

با کشته شدن یک معترض در جریان اعتراضات سیاسی روز سه شنبه در غرب ونزوئلا، شمار قربانیان تظاهرات خیابانی در آن کشور به ۲۶ نفر افزایش یافت.

بنا بر اعلام دادستانی ایالت لارا، اورلاندو مدینا ۲۳ ساله، در تظاهرات خیابانی در شهرستان التاکویو حضور داشت که گلوله به سرش اصابت کرد و در دم جان باخت.

تظاهرات مردمی در اعتراض به وضعیت اقتصادی و اجتماعی این کشور ۳۰ میلیون نفری آمریکای جنوبی از یک ماه پیش آغاز و در مواردی به خشونت کشیده شد.

مطالبات سیاسی و اجتماعی اپوزوسیون، از جمله آزادی فعالان زندانی، و همچنین اعتراض به وضعیت بسیار بد اقتصادی، دلایل عمده تظاهرات در این کشور صادرکننده نفت است.

به گفته مقام‌های ونزوئلا، در طول یک ماهی که اپوزوسیون فراخوان تظاهرات علیه دولت نیکلاس مادورو را صادر کرده، ۱۵ نفر در تظاهرات و ۱۱ نفر در جریان غارتگری‌های شبانه جان باخته‌اند.

با این حال، فعالان و برخی رسانه‌های ونزوئلا می‌گویند آمار گشته‌شدگان بیش از این است؛ هر چند این ادعا قابل تایید نیست.

قربانیان ناآرامی‌های اخیر در ونزوئلا هم از میان معترضان و هم از میان حامیان دولت و نیروهای امنیتی هستند. گرایش سیاسی قربانی تظاهرات امروز هنوز مشخص نشده است.

به گفته یک گروه مدافع حقوق بشر، در طول این مدت ۱۵۰۰ نفر دستگیر شده‌اند که از میان آنها، ۸۰۱ نفر هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند.

تظاهرات یک ماه گذشته، بدترین ناآرامی‌ها در ونزوئلا از سال ۲۰۱۴ میلادی به این طرف است، که تظاهرات خیابانی در طول یک ماه ۴۳ قربانی گرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG