لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

با سوختن ونزوئلا، سوسیالیسم بهای سنگینی برای حاکمان فاسدش می پردازد


تظاهرکنندگان به قطع برق معترضند و تظاهرات از سوی پلیس سرکوب می شود.
تظاهرکنندگان به قطع برق معترضند و تظاهرات از سوی پلیس سرکوب می شود.

مقاله ای از بنی آونی در نیویورک پست

ونزوئلا در سراشیبی سقوط به جهنم سوسیالیسم قرار دارد، ولی مقامات دولتی به ولخرجی هایشان ادامه می دهند.

ونسا نیومان، ونزوئلایی ساکن نیویورک، می گوید: "غذای اندکی در قفسه فروشگاه ها باقی مانده است، تقریبا دارویی در دسترس نیست، و برق سراسری مرتب قطع می شود. دولت سعی می کند کاراکاس را روشن نگه دارد زیرا به محض این که خاموشی در پایتخت حکمفرما شود یعنی وضع خیلی خراب است."

تورم فزاینده باعث شده اندک مایحتاج اساسی در دسترس مردم حتی برای آن هایی که دست شان به دهن شان می رسد بسیار گران باشد. باندهای تبهکاری در خیابان های پر از جرم و جنایت جولان می دهند. تظاهرات مخالفان و موافقان دولت به شکل روزافزونی به خشونت کشیده شده است.

اوضاع چنان بد است که واشنگتن و دیگر پایتخت ها در روزهای اخیر توجه عمومی را به ونزوئلا جلب کرده اند. ونزوئلا یکی از بزرگترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و ادامه ناآرامی ها می تواند به بازار انرژی جهان بیش از پیش لطمه بزند.

منابعی در سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا به خبرنگاران گفته اند اگر ناآرامی و آشوب ادامه داشته باشد احتمال یک کودتا علیه نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، وجود دارد. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، می گوید: "ما همچنان بسیار نگران وضعیت مردم ونزوئلا هستیم."

دیپلمات بلند قامت، خوش تیپ و خوش برخورد ونزوئلا به شدت درگیر حل مشکلات دیگر کشورهای جهان است. ونزوئلا یکی از ده عضو ادواری شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

هوگو چاوز فقید ذخایر نفت ونزوئلا را برای صادرات "انقلاب بولیواری" ونزوئلا به کار گرفته بود. بسیاری سخنرانی آتشین او در مجمع عمومی سازمان ملل متحد وقتی رییس جمهوری آمریکا را "شیطان" خواند به یاد دارند. اما رافائل رامیرز، دست پرورده چاوز، دیپلماتیک تر رفتار می کند. او در میان همکاران اش بسیار محبوب است. آن ها رفتار آرام و باوقار او را تحسین می کنند.

رامیرز به ندرت درباره مشکلات داخلی ونزوئلا صحبت می کند ولی به مظلومان جهان توجه زیادی دارد. او اخیرا به همتایان اش گفت: "اسرائیل چه برنامه ای برای فلسطینیان دارد؟ آیا اسراییل احتمالا در پی راه اندازی کارزار راه حل نهایی است؟ شبیه همان راه حلی که علیه یهودیان به کار گرفته شد؟"

این اظهارنظر حتی در سطح سازمان ملل متحد هم یهودستیزانه بود و رامیرز مجبور شد در بیانیه ای به شکلی نصف و نیمه از یهودیان "عذر خواهی" کند. رئیس دفتر دبیرکل سازمان ملل از رامیرز برای روشن کردن موضع اش تشکر کرد و از تلاش های او در مبارزه با محو مستعمره داری قدردانی به عمل آورد.

این دیپلمات مردمی البته سلیقه خوبی برای شراب های اشرافی بوردوی فرانسه دارد.

اما چطور نماینده کشوری که در باب محاسن سوسیالیسم موعظه می کند می تواند هزینه شراب های چند هزار دلاری را بپردازد؟

هزینه پیراهن های خوش دوخت و کت و شلوارهای شیک رامیرز در حالی که هموطنان اش به سختی شام شب شان را تهیه می کنند و چراغ خانه شان را روشن نگاه می دارند، از کجا تامین می شود؟

ما خیلی مطمئن نیستیم، ولی رامیرز پیش از ورود به نیویورک رئیس شرکت دولتی نفت ونزوئلا بود. تقریبا یک سال است که کارشناسان آمریکایی و اسپانیایی در حال تحقیق بر روی گزارش های حاکی از انجام اعمال خلاف در مرکز اصلی درآمد ونزوئلا هستند.

ابتدای سال جاری، فردی گوئه وارا، قانونگذار ارشد مجلس ملی ونزوئلا، تحقیقاتی را درباره "تخلفات دولتی ادعایی" در دوره ریاست رامیرز بر شرکت ملی نفت ونزوئلا آغاز کرد. اتهامات شامل پولشویی، انتقال دارایی های دولتی به حساب های بانکی شخصی، و ارتشاء است. بنا بر ادعای گوئه وارا تخلفات ادعایی هفت میلیارد دلار برآورد شده است.

به گفته مقامات آمریکایی و اسپانیایی، دست کم دو میلیارد دلار از پول ونزوئلا به حساب های بانکی شخصی در آندورا منتقل شده است.

البته نباید انتظار داشت مقامات در ونزوئلا تحقیقات در مورد اتهامات مطرح را از این فراتر ببرند. پس از شکست سنگین هواداران چاوز در انتخابات قبل و احتمال شکست های بیشتر در انتخابات پیش رو، دولت مادورو هر گونه تحقیقاتی که اختیارات اش را محدود کنند مورد بی اعتنایی قرار می دهد.

وقتی از سفیر ونزوئلا در سازمان ملل متحد در باره تحقیقات فدرال در باره تخلفات در دوره ریاست او بر شرکت ملی نفت ونزوئلا پرسیدم، از پاسخ دادن طفره رفت. او بعد به رویترز گفت که آمریکا هیچ اختیار عمل حقوقی در باره او ندارد.

چپ افراطی در آمریکای لاتین محبوبیت اش را از دست داده است. انقلاب بولیواری چاوز برای مردم به یک فاجعه بدل شده و به نظر می رسد روزهای استفاده نامشروع افرادِ در قدرت از سوسیالیسم رو به پایان است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG