لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

یک سرباز آمریکایی دست کم پانزده غیر نظامی افغان را به قتل رساند


یک سرباز آمریکایی دست کم پانزده غیر نظامی افغان را به قتل رساند
یک سرباز آمریکایی دست کم پانزده غیر نظامی افغان را به قتل رساند

به گفته مقامات رسمی افغانستان و شاهدان عینی روز یکشنبه ۲۱ اسفند، یک سرباز آمریکایی که دچار جنون آنی شده بود، با گشودن آتش دست کم پانزده شهروند افغان را در جنوب قندهار به قتل رساند. بیشتر قربانیان زنان و کودکان هستند.

مقامات می گویند این سرباز صبح زود روز یکشنبه از پایگاه خود خارج شده و بر روی چندین خانه در منطقه پنجوایی آتش گشوده است. ناتو می گوید این سرباز بازداشت شده و تحت بازجویی است.

سپهبد آدرین بردشا، معاون فرمانده نیروی بین المللی ناتو برای کمک به امنیت افغانستان، «تاسف و تاثر» خود را از وقوع این حادثه ابراز کرد.

بردشا در یک بیانیه اعلام کرد هنوز انگیزه این شخص برای ارتکاب این «اقدام سنگدلانه» که منجر به کشته و زخمی شدن «تعدادی از شهروندان» این روستا که در نزدیکی مقر سربازان واقع است، مشخص نیست. وی افزود این حادثه «به هیچ وجه» به فعالیت های نیروی امداد امنیت بین المللی (آیسف) ارتباط ندارد.

سفارت ایالات متحده در افغانستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که شخص مسئول در این حمله «به پیشگاه عدالت» برده خواهد شد.

این تیراندازی پس از هفته ها روابط پرتنش میان نیروهای ایالات متحده و افغان بدلیل سوزاندن قرآن در یک پایگاه نظامی ایالات متحده روی داده است.

علیرغم عذرخواهی ایالات متحده، سوزاندن قرآن منجر به وقوع تظاهرات خشونت بار، حملات بسیار و کشته شدن ده ها تن در سراسر افغانستان شد. در همین حال حملات متعددی توسط سربازان افغان علیه نیروهای خارجی صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG