لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

باراک اوباما بابت سوزانده شدن قرآن در افغانستان پوزش خواست


باراک اوباما بابت سوزانده شدن قرآن در افغانستان پوزش خواست
باراک اوباما بابت سوزانده شدن قرآن در افغانستان پوزش خواست

دفتر حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان اعلام کرد که نامه ای از باراک اوباما دریافت کرده است که طی آن، ريیس جمهوری آمریکا بابت سوزانده شدن قرآن در یک پایگاه ناتو رسماً عذرخواهی می کند.

در این نامه، باراک اوباما «تأسف عمیق» خود را از این واقعه ابراز داشته وصمیمانه پوزش خواسته است. او همچنین نوشته که آنچه پیش آمده، یک اشتباه بوده است و مقامات آمریکایی تدابیری مناسب را برای پیشگیری از تکرارچنین اشتباهاتی اتخاذ می کنند.

روز چهارشنبه پرزیدنت کرزی مردم را به آرامش فراخواند و گفت شهروندان حق دارند اعتراض کنند اما نباید به خشونت متوسل شوند.

پیشتر در روز پنجشنبه مقامات ناتو گفتند مردی که اونیفورم ارتش افغانستان را برتن داشت دو سرباز ائتلاف را در شرق افغانستان، در جریان یکی از چندین اعتراض به حادثه سوزاندن قرآن در یک پایگاه ناتو، کشت.

حمله مرگبار روز پنجشنبه در خارج از یک پایگاه نظامی ائتلاف در ایالت ننگرهار روی داد. پیشتر طالبان در بیانیه ای از افغان ها خواست به تلافی بی احترامی به قرآن به هدف های خارجی خارجی حمله کنند، سربازان خارجی را بکشند، دستگیر کنند و هدف ضرب و شتم قرار دهند. اما مقامات افغان که مامور شده اند درباره حادثه تحقیق کنند، در بیانیه مشترکی افغان ها را به «خویشتداری و هوشیاری» و پرهیز از توسل به اعتراض هایی که ممکن است «به دشمن اجازه دهد از وضع بهره برداری کند» فراخواندند.

از آغاز تظاهرات در روز سه شنبه، در زدوخورد بین نیروهای امنیتی افغانستان و معترضین دست کم ۱۳ تن کشته شده اند.

روز پنجشنبه صدها معترض به یک پایگاه آمریکا در ایالت لغمان حمله کردند، درصد برآمدند از دیوارها بالا بروند و سنگ انداختند.

در دیگر بخش های کشور نیز تظاهراتی صورت گرفت. در بغلان، بگفته مقامات، در تیراندازی یک معترض جانسپرد و دست کم دو نفر مجروح شدند.

نظیف شهرانی، تحلیلگر افغان در دانشگاه ایندیانای آمریکا به صدای آمریکا گفت اعتراض ها از واکنش به یک حادثه فراتر می رود. آنچه بنظر می رسد مردم می بینند این است که آمریکا اساسا به وعده های خود عمل نکرده است و تمام آنها پوچ بوده است.

شهرانی گفت آنچه می گذرد عوارض خشم و یاس نسبت به آمریکا است.

آشتون کارتر معاون وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه در کابل با رهبران افغانستان، از جمله پرزیدنت کرزی، ملاقات کرد و بار دیگر پوزش خواست.

معترضین روز چهارشنبه به صدای آمریکا گفتند آنها می خواهند آمریکایی ها از کشورشان بیرون بروند.

اسوشیتد پرس بنقل از یک مقام نظامی غربی که با حادثه آشنایی دارد می گوید نسخه های قرآن مورد بحث و دیگر متون اسلامی در کتابخانه بگرام برای دامن زدن به افراط گرایی بکار می رفتند، و بازداشت شدگان برای مبادله پیام های افراطی روی آنها مطالبی می نوشتند.

XS
SM
MD
LG