لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۵

در نشست ویژه شورای حقوق بشر عنوان شد: شاهد بحران تمام عیار حقوق بشری در ایران هستیم


 نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران
نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران

نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی سرکوب اعتراضات در ایران در حال برگزاری است و بسیاری از کشورها با محکوم کردن سرکوب معترضان از سوی جمهوری اسلامی خواستار تشکیل یک کمیته حقیقت یاب شدند.

وولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر در ابتدای این جلسه گفت: شاهد یک بحران تمام عیار حقوق بشری هستیم. در بیش از ۱۵۰ شهر و در همه استان‌های ایران اعتراضات جریان داشته است. وضعیت کنونی غیرقابل تحمل است. نیروهای امنیتی از گلوله‌های جنگی علیه معترضان غیرمسلح استفاده می‌کنند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران هم در بخشی از سخنرانی خود اشاره کرد: از زمان شروع این اعتراضات، مقامات عالی نظام جمهوری اسلامی دستور داده‌اند به هر بهایی اعتراض‌ها سرکوب شود. حاضر نشده‌اند با معترضان گفت‌وگو کنند. انواع شکنجه‌ها علیه معترضان بازداشت شده از جمله تعرض جنسی اجرا می‌شود.

خدیجه کریمی، نماینده جمهوری اسلامی در این شورا بود که مدعی مداخله کشورهای غربی در ایران شد و آنها را متهم کرد که با تحریم‌ها جان مردم را به خطر می‌اندازند.
او همچنین مدعی حمایت میلیونی مردم ایران از جمهوری اسلامی شد.

«بیش از ۱۵ هزار تن دستگیر شده و رژیم حاکم بر ایران معترضان را با مجازات مرگ تهدید می‌کند. چرا؟ چون فقط زنان، کودکان و مردان ایرانی می‌خواهند در آزادی و بدون ترس زندگی کنند.» این بخشی از صحبت‌های وزیر خارجه آلمان بود. آنالنا بربوکآنالنا بربوک همچنین افزود:
ما در بسیاری از موارد از ایران خواسته‌ایم که اقدامات سرکوبگرانه را متوقف کند ولی پاسخ آن فقط سرکوب بیشتر و شدیدتر بوده است. برای همین پیشنهاد می‌کنیم یک نهاد مستقل سازمان ملل تشکیل شود و جلوی این خشونت‌ها را بگیرد.

نماینده آمریکا در این شورا نیز گفت: همه شاهد سرکوب‌ها در ایران هستیم. ما شجاعت زنان و دختران را تحسین می‌کنیم. آن‌ها برای چیزی ایستاده‌اند که بنیان حقوق بشر است. شکنجه و بدرفتاری‌ها با معترضان باید متوقف شود. همین هفته پیش در مهاباد از ابزار مرگبار برای ساکت کردن معترضان استفاده کردند. ما نباید مهسا امینی و کیان پیرفلک را فراموش کنیم.

در هنگام سخنرانی او همراهانش عکس‌ها و اسامی کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران را در دست گرفتند.

بخش نخست این نشست با ترجمه همزمان از شبکه‌های اجتماعی صدای آمریکا به طور زنده پخش شد که می‌توانید اینجا ببینید:


XS
SM
MD
LG