لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۵

دیدگاه: انتقاد ترامپ از موافقتنامه هسته ای ایران، مشکلی برای کره شمالی


نخستین سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
نخستین سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل

تهدید پرزیدنت ترامپ به نابودی کره شمالی حکایت از عزم راسخ او برای توقف برنامه هسته ای این کشور داشت. اما انتقاد تند همزمان از توافقنامه هسته ای با ایران، امیدهای کره شمالی برای حل مسائل از طریق گفتگو را کاهش داد.

به گزارش اسوشیتدپرس، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در نخستین سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل، رهبر کره شمالی و دولت اش را با کلماتی شدید و شخصی مورد حمله قرار داد. این سخنان در حالی که از سوی رئیس جمهوری ایراد شد که پیش از این هم موضعی سخت در برابر کره شمالی داشته، باز هم بسیار بی رحمانه به نظر می رسید.

به رغم سخنان شدید دونالد ترامپ، کابینه او بر حل مشکلات از طریق دیپلماتیک تاکید دارد. ژنرال متیس، وزیر دفاع آمریکا ابراز امیدواری کرد بحران کره از طریق دیپلماتیک حل شود.

ترامپ در سخنرانی اش دولت کره شمالی را با ایران مقایسه کرد. او توافق هسته ای با ایران را یکی از بدترین قراردادهای تاریخ آمریکا و مایه شرمساری این کشور دانست. این سخنان امیدها به حل بحران کره از طریق دیپلماتیک را کاهش داد.

این در حالی است که همپیمانان آمریکا همچنان امیدوار به حل بحران از طریق گفتگو هستند.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که اخیرا پیشنهاد گفتگو با کره شمالی همانند گفتگوها با ایران در زمان برجام را داده بود، اعلام کرد دیپلماسی تنها گزینه پیش رو در بحران کره شمالی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG