لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

رهبر کره شمالی: به برنامه‌های موشکی و دفاعی ادامه می‌دهیم


سخنان رهبر کره شمالی یک روز پس از آزمایش موشکی بر فراز ژاپن منتشر شده است
سخنان رهبر کره شمالی یک روز پس از آزمایش موشکی بر فراز ژاپن منتشر شده است

در حالی که سازمان ملل به شدت رفتار تحریک کننده کره شمالی به خاطر پرتاب موشک بر فراز ژاپن را محکوم کرد، رهبر کره شمالی اعلام کرد این کشور به هدفش که توازن با قدرت نظامی آمریکاست، نزدیک شده است. کیم جونگ اون گفت: «هدف نهائی پیونگ یانگ دستیابی به توازن موشکی و اتمی با آمریکا ست، تا واشنگتن جرات حرف زدن از گزینه نظامی را نداشته باشد.»

خبرگزاری مرکزی کره شمالی سخنان رهبر این کشور را یک روز پس از آن منعکس کرد که آمریکا و کره جنوبی یک موشک دیگر پرتاب شده از سوی کره شمالی را ردیابی کردند. این موشک با طی کردن ۳۷۰۰ کیلومتر بر فراز ژاپن، در اقیانوس فرود آمد. این طولانی ترین موشک آزمایش شده از سوی کره شمالی به حساب می آید.

اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد این آزمایش با موارد قبلی تفاوت دارد. او افزود: « تفاوت این است که دیگر مهلت رو به پایان است. همانطور که خانم نیکی هیلی پیشتر گفت، مدت ها ست مقابله با این مسئله به تعویق انداخته شده است، و حال به پایان این راه نزدیک شده ایم.»

وی افزود: «برخی به این اشاره کرده اند که در این مورد گزینه نظامی وجود ندارد. اما تاکید می کنم، ما گزینه نظامی داریم. البته ترجیح می دهیم از آن استفاده نکنیم. به همین دلیل، از تمام کشورها و شخصیت ها می خواهم، به جز راه حل نظامی، هر کاری می توانند برای حل این مسئله جهانی انجام دهند.»

شورای امنیت جمعه شب ۲۴ شهریور آزمایش موشکی همین روز کره شمالی را در بیانیه محکوم کرد و آن را «اقدامی تحریک آمیز» نامید.

تنها یک هفته پیش شورای امنیت به اتفاق آرا اعمال تحریم های تازه ای بر کره شمالی با حدف محدودیت واردات نفت و گاز و همچنین صادرات پارچه این کشور تصویب کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG