لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۱

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ: دیپلماسی آمریکا در برابر کره شمالی رو به پایان است


در نشست خبری کاخ سفید، هربرت مک‌مستر (راست) مشاور امنیت ملی و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل به خبرنگاران پاسخ دادند.
در نشست خبری کاخ سفید، هربرت مک‌مستر (راست) مشاور امنیت ملی و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل به خبرنگاران پاسخ دادند.

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه به وقت محلی، در واکنش به جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی، گفت که دیپلماسی واشنگتن در برابر پیونگ یانگ به پایان خود نزدیک می شود.

هربرت مک‌مستر در سخنانی در کاخ سفید گفت، ایالات متحده در زمینه آنچه که دیپلماسی و تحریم می‌تواند برای مهار برنامه تسلیحاتی هسته‌ای کره شمالی انجام شود، در حال نزدیک شدن به حدود و مرزهای خود است.

تنها چهار روز پس از تصویب جدیدترین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کره شمالی، پیونگ یانگ در ساعات ابتدایی روز جمعه به وقت محلی یک آزمایش موشکی جدید انجام داد که بار دیگر از فراز ژاپن عبور کرد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، موشک مورد آزمایش کره شمالی پس از رسیدن به ارتفاع ۷۷۰ کیلومتری از سطح زمین، مسافتی معادل ۳۷۰۰ کیلومتر را طی کرد که در مقایسه با همه موارد قبلی، طولاتی‌ترین مسافت طی شده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران گفت، به آنهایی که درباره فقدان گزینه نظامی در برابر کره شمالی اظهار نظر می‌کنند می‌گویم گزینه نظامی وجود دارد، اما گزینه‌ای نیست که ترجیح دولت ترامپ باشد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در این نشست خبری با بیان این که کره شمالی تازه دارد تحریم‌های اخیر شورای امنیت را حس می‌کند گفت، امکان ندارد که پیونگ یانگ تاثیر این تحریم‌ها را احساس نکند.

شورای امنیت سازمان ملل دوشنبه شب به اتفاق آرا رأی به تشدید تحریم های پیونگ یانگ بابت آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای آن کشور داد، که واردات نفت کره شمالی و صادرات پارچه آن کشور را هدف قرار داده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز بعد گفت، جدیدترین تحریم‌های سازمان ملل علیه پیونگ یانگ تنها «گام بسیار کوچکی» است که برداشته شده و در مقایسه با آنچه در برخورد با برنامه هسته‌ای آن کشور می‌توان انجام داد، ناچیز است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده بود که برای مقابله با جاه طلبی هسته‌ای و موشکی کره شمالی، همه گزینه‌ها، از جمله گزینه نظامی، روی میز است؛ با این حال تاکید کرده است که عملیات نظامی «گزینه نخست» آمریکا نیست.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد پیشتر در روز جمعه آزمایش جدید کره شمالی را محکوم کرد و آن را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت دانست.

شورای امنیت نیز قرار است عصر جمعه نشست فوق العاده برگزار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG