لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

امیر کویت برای گفتگو با پرزیدنت ترامپ به واشنگتن سفر می‌کند


امیر کویت در دیدار با پرزیدنت ترامپ، ریاض، ماه مه ۲۰۱۷
امیر کویت در دیدار با پرزیدنت ترامپ، ریاض، ماه مه ۲۰۱۷

صباح احمد الجابر، امیر کویت، روز دوشنبه به واشنگتن سفر می کند تا در دیدار با دونالد ترامپ درباره طیفی از مسائل گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با آنکه منابع کویتی درباره موضوع های مورد بحث دو رهبر توضیح روشنی نداده‌اند، اما کویت در گذشته تلاش کرده است در ماجرای اختلاف میان ائتلاف عربی با امیرنشین قطر نقش میانجی را داشته باشد.

کشورهای عربستان سعودی، امارات، مصر، و بحرین در پی شدت گرفتن اختلاف هایشان با قطر با این امیر نشین قطع رابطه کرده اند. این کشورها قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده و از روابط نزدیک قطر با ایران انتقاد می‌کنند. قطر با انتقاد از این چهار کشور آنها را به تعرض به حاکمیت خود و تحریم امیرنشین متهم می‌کند.

آمریکا یک پایگاه نظامی مهم در قطر دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دعوای قطر با همسایگان، ابتدا جانب آنها را گرفت، اما پس از آن، خواستار حل اختلاف و ایجاد جبهه متحد کشورهای عرب حوزه خلیج فارس علیه ایران شد.

در ماه‌های اخیر، دولت ترامپ در صدد ایجاد یک پیمان امنیتی و سیاسی از ۶ کشور عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس به علاوه مصر و اردن در برابر مداخله های فزاینده ایران در منطقه برآمد.

این پیمان که «اتحاد استراتژیک خاورمیانه» نام گرفته، قرار است در کنفرانس سران این کشورها در واشنگتن در روزهای ۱۲ و۱۳ ماه اکتبر(۲۱ و ۲۲ مهر) مورد بررسی قرار گیرد و نهایی شود، اما منابع عربی، حل نشدن اختلاف قطر با همسایگان را یک مشکل بر سر راه چنان اتحادی قلمداد می‌کنند. سفر امیر کویت در رابطه با این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG