لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

ترامپ متحدان عرب را برای اقدامات بیشتر مقابل ایران تحت فشار می گذارد


گزارشی از پیتر بیکر در نیویورک تایمز

پرزیدنت ترامپ طی هفته های اخیر با ارسال دو نامه به متحدان در خاورمیانه از این شکایت کرده بود که ایالات متحده پول هنگفتی در منطقه خرج کرده است و از آن ها خواست به عنوان بخشی از ائتلاف مقابله با نفوذ ایران مسئولیت بیشتری برعهده بگیرند.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته در کنفرانس خبری با همتای فرانسوی اش گفته بود: «در حالی که این آدمکشان داعش را از سوریه به بیرون می رانیم، ضروری است که کشورهای مسئول در خاورمیانه مشارکت خود را افزایش بدهند تا ایران از موفقیت تلاش های ما علیه داعش سود نبرد.»

پرزیدنت ترامپ افزوده بود: «کشورهای بسیار ثروتمند در خاورمیانه. آن ها باید مشارکت عمده ای نشان بدهند. آن ها آن طور که باید عمل نکرده اند. باید تلاش های مالی شان را به شدت افزایش بدهند؛ نه فقط اندکی، بلکه بسیار زیاد.»

دونالد ترامپ در نامه ای که چند هفته پیش به رهبران عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین نوشته بود با اشاره به هزاران میلیارد بودجه ای که آمریکا از زمان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر تا کنون صرف امنیت خاورمیانه کرده است از نیاز به همکاری متحدان با ایالات متحده در تقویت جبهه واحدشان علیه ایران سخن گفته و از آن ها خواسته است مشاجره شان با قطر را که به یک محاصره اقتصادی منجر شد حل و فصل کنند.

رئیس جمهوری آمریکا پس از دریافت پاسخ نامه اول، حدود یک هفته پیش نامه دومی را در تاکید بر این نکات ارسال کرد. روشن نیست چه اقداماتی متعاقب این نامه ها انجام خواهد گرفت. ترامپ وعده مبهمی داده که تیمی را برای حل مناقشه با قطر به منطقه اعزام کند ولی کشورهای عرب می گویند این مساله ای است که خودشان باید حل کنند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در توییتر انگلیسی اش با اشاره به نامه اول پرزیدنت ترامپ به رهبران عرب به نظر می رسد سعی دارد از آن برای تضعیف جایگاه کشورهای عرب سنی دریافت کننده نامه استفاده کند.

رهبر جمهوری اسلامی فاش نکرده است که این نامه چگونه به دستش رسیده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG