لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره برجام می تواند بر بازار نفت تاثیر بگذارد


در حالی رئیس جمهوری آمریکا به تلاش اوپک برای افزایش قیمت نفت واکنش نشان داد که برخی تحلیلگران می گویند تصمیم نهایی پرزیدنت ترامپ درباره توافق هسته ای ایران می تواند بر بازار سهام و نفت تاثیر بگذارد.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت: بازارهای جهانی سهام، ارز و فلزات، همه در انتظار تصمیم های حرکت استراتژیک بعدی پرزیدنت دونالد ترامپ هستند.

این خبرگزاری همچنین نوشت: هنوز معلوم نیست که ماه آینده آیا پرزیدنت ترامپ تحریم های علیه ایران را تجدید خواهد کرد یا نه.

دولت آمریکا می کوشد تا پیش از دوازدهم ماه مه با بریتانیا، فرانسه و آلمان بر سر رسیدگی به نگرانی پرزیدنت ترامپ در مورد توافق هسته ای ایران به توافقی برسد.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر به اروپا و کنگره آمریکا هشدار داده بود اگر تا دوازدهم ماه مه (۲۲ اردیبهشت) مشکلات برجام رفع نشود لغو تحریم های ایران بر مبنای برجام را تمدید نخواهد کرد.

ایران در یک دهه گذشته تحریم های سختی را به خاطر ماجراجویی هسته ای تحمل کرد طوریکه صادرات نفت آن به روزانه زیر یک میلیون بشکه رسید. از سال ۱۳۹۴ و توافق هسته ای، جمهوری اسلامی تلاش کرده صادرات خود را به روزانه سه میلیون بشکه برساند.

چند کارشناس به بلومبرگ گفته اند این تصمیم پرزیدنت ترامپ بخصوص اگر تحریم های ایران را بازگرداند، می تواند بر بازار نفت تاثیر بگذارد. پنجاه در صد احتمال دارد که تا ۸۰۰ هزار بشکه نفت به عنوان سهمیه صادرات روزانه ایران به عنوان یکی از بزرگترین صادر کنندگان نفت در شش ماه آینده اعلام شود.

شاید دیگر کشورها هم افزایش تولید داشته باشند و قرار است اعضای اوپک و برخی از متحدان آنها در روز جمعه برای بررسی میزان کاهش ذخایر در جده (عربستان سعودی) تصمیم بگیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG