لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

شکست تصویب طرح محدودیت خرید اسلحه در سنا؛ اوباما انتقاد کرد


فروش اسلحه طبق قانون در آمریکا آزاد است.
فروش اسلحه طبق قانون در آمریکا آزاد است.

در پی رد تمام طرح‌های پیشنهادی در سنا برای محدود‌سازی خرید اسلحه در آمریکا، باراک اوباما از عملکرد سنای آمریکا در این باره انتقاد کرد.

سناتورها دوشنبه شب ۳۱ خرداد هر چهار طرح پیشنهاد شده در این زمینه را ، همانگونه که پیش بینی می شد، رد کردند. طرح های بررسی شده، دو طرح به بررسی سؤپیشینه و تعادل روحی و دو طرح دیگر به خریدارانی که در لیست تروریستی هستند، پرداخته بود.

هر چهار طرح نیاز به کسب ۶۰ رای موافق داشت. طرح ممنوعیت خرید اسلحه افراد مظنون به تروریسم با ۵۳ موافق در برابر ۴۷ منفی و طرح مشابه سناتور دموکرات دایان فاینشتاین با آرا ۴۷ موافق در برابر ۵۳ مخالف رد شد.

دیان فاینشتاین دوشنبه شب با اشاره به تیراندازی‌های مرگبار اخیر و موارد گذشته، که ناشی از دستیابی افراد ناباب به اسلحه بود، بر لزوم تصویب محدودیت اسلحه تاکید کرد.

او گفت: "بنابراین زمان اقدام و فشار بر نمایندگان منتخب مردم برای عملکرد است. ما باید بررسی سوء پیشینه را گسترش دهیم. باید مطمئن شویم که دولت بتواند فروش اسلحه به یک مظنون شناحته شده تروریسم را متوقف کند. این تقاضای بزرگی نیست."

با این حال طرح او آرای کافی برای تصویب را به دست نیاورد.

در پی شکست آخرین تلاش‌های قانونگزاران آمریکا برای محدودسازی خرید اسلحه، رئیس جمهوری آمریکا و سخنگوی کاخ سفید سه‌شنبه اول تیرماه به شدت از سنا انتقاد کردند.

باراک اوباما، در توئیتر خود نوشت که خشونت مربوط به اسلحه به چیزی بیش از یک دقیقه سکوت نیاز دارد. او نوشت که باید عمل کرد، سنا با شکست در این آزمون، موجب شکست خوردن مردم آمریکا شد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، نیز به یک شبکه تلویزیونی گفته که سنا "نمایشی شرم‌آور از بزدلی" ارائه داد.

با این حال تلاش ها هنوز به پایان نرسیده است و سوزان کالینز سناتور میانه‌روی جمهوریخواه نیز طرحی را در دست دارد که از حمایت برخی از دمکراتها هم برخوردار است.

این طرح شبیه به طرح سناتور فاینشتاین است ولی کسانی را در لیست پرواز ممنوع هستند شامل غربال سخت‌تر و ممنوعیت خرید اسلحه می‌کند.

تلاش های اخیر برای محدودسازی خرید اسلحه در آمریکا پس از حمله اخیر به کلوب شبانه همجنسگرایان اورلاندو که منجر به مرگ ۴۹ نفر و زخمی شدن بیش از ۵۰ نفر شد، آغاز شده است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تعداد آمریکایی‌هایی که خواستار اقدام برای کاهش حوادث مرگبار تیراندازی از طریق اقدام برای نوعی کنترل خریداران اسلحه هستند رو به افزایش است.

XS
SM
MD
LG