لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

ترامپ و سندرز، در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبرساز شده اند


ترامپ و سندرز، در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبرساز شده اند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

دونالد ترامپ جمهوری خواه و برنی سندرز ، سناتور دمکرات، بر خلاف انتظار همگان، در رقابت های تازه آغاز شده برای کسب نامزدی انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا، نظر افکار عمومی را به خود جلب کرده‌اند.

میلیون‌ها نفر از شهروندان آمریکا، که هوادار جناح‌های سیاسی مختلف هستند، خود را از روند جاری سیاست در کشور جدا می‌بینند و فکر می کنند، تعداد انگشت شماری از نامزدهای انتخابات آینده ریاست جمهوری می‌توانند، برنامه متفاوتی ارائه کنند. به نظر می‌رسد دونالد ترامپ، میلیارد اهل نیویورک که برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا تلاش می‌کند، از این رویگردانی استفاده کرده است.

آقای ترامپ می‌گوید: " حرکت وسیعی که در حال حاضر آغاز شده است، به خاطر من نیست، به خاطر حرفی است که می‌زنم و پیامی است که می‌فرستم."

برخی از تحلیلگران، ترامپ و امید او را به کسب نامزدی حزب جمهوریخواه، به دلیل رفتارهای پر مدعا و اظهارات بی‌موقع و نداشتن برنامه سیاسی مدون، به استهزا گرفته‌اند. با وجود این، روز چهارشنبه ۱۹ اوت ، در یک نشست غیررسمی در نیوهمپشایر، بیش از ۲۰۰۰ نفر در هواداری از دونالد ترامپ گرد آمده بودند در حالی که جب بوش، فرزند و برادر دو رئیس جمهور پیشین و فرماندار سابق فلوریدا، تنها ۱۵۰ نفر را به سالن کشیده بود.

آقای بوش نیز در سخنانش گفت: " شما به یک رئیس جمهوری جمهوریخواه نیاز دارید که به قانون اساسی احترام بگذارد و یکی در میان فرمان اجرایی امضا نکند، که کار بسیار ساده‌ای است. "

در سوی دیگر این کارزار، برنی سندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمونت قرار دارد که او نیز هر بار جمعیت عظیمی را به سخنرانی‌هایش می‌‌کشد. سندرز برنامه روشنی برای قشر محروم در آمریکا

دارد و می‌گوید : "کسی این ایده را که ما شاید و فقط شاید، نیاز به یک انقلاب سیاسی در آمریکا داریم را جدی نمی‌گیرد."

برنی سندرز به صراحت از سرمایه داری مدرن انتقاد می‌کند و خواهان تعدیل و برابری بیشتر در توزیع ثروت است. بسیاری معتقدند شعارهای چپگرایانه او نظر موافق مردم را جلب خواهد کرد، اما شانس نامزدی او را از سوی حزب دموکرات تقویت نمی‌کند. در حال حاضر بانوی اول اسبق آمریکا، هیلاری کلینتون پیشتاز این مبارزات انتخاباتی در حزب دمکرات است.

خانم کلینتون نیز در یکی از سخنرانی‌هایش گفته است: " ما به سوی فرصتها می‌رویم. ما قرار است کاری کنیم که آمریکا دوباره تبدیل به کشوری شود که به هیچکس پشت نمی‌کند."

با این همه و به رغم توجهی که ترامپ و سندرز به خود جلب کرده‌اند، به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از آنان شانس کسب نامزدی از سوی دو حزب رقیب در انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا داشته باشند، اما تحلیلگران می گویند حضور آنها سایر نامزدها را وادار می کند که قانون مهاجرت و شکاف عمیق اقتصادی بین مردم را در برنامه‌های خود، مورد توجه بیشتری قرار دهند.

XS
SM
MD
LG