لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

نیم نگاهی به دلایل محبوبیت غیرمنتظره دونالد ترامپ و برنی سندرز


دونالد ترامپ و برنی سندرز توجه رسانه ها را به خود جلب کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

در حالی که بیش از ۱۴ ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده مانده است دو نفر کمپین انتخاباتی را تحت الشعاع قرار داده اند. دونالد ترامپ جمهوریخواه و برنی سندرز دموکرات.

نظرسنجی‌ها نشان داده است که دونالد ترامپ با رک گویی‌های خود و جر و بحث اخیر او در اولین مناظره جمهوریخواهان، بیش از دیگر داوطلبان جمهوریخواه برای ریاست جمهوری محبوبیت دارد.مثلا او در یکی از اظهار نظرهایش گفت: «سر مسیحیان در خاورمیانه بریده می‌شود، مردم در مرزها کشته می‌شوند، دنیا از هم می‌پاشد و نامزدهای جمهوریخواه از لحن صحبت من نگرانند.»

دونالد ترامپ مورد توجه محافظه کارانی قرار گرفته که از مسیری که کشور در پیش دارد ناراضی هستند و این که تاکنون در صحنه سیاست نبوده به او کمک می‌کند با رای دهندگان ارتباط برقرار کند.

این در حالیست که جب بوش، فرماندار پیشین فلوریدا، و فرزند و برادر روسای جمهوری پیشین آمریکا، از رقبای انتخاباتی دونالد ترامپ سخنان او را تفرقه انگیز خوانده است. دیگر رقبای جمهوریخواه او از جمله رند پاول نیز بر حملات خود به او افزوده اند.

در حالی که ۱۷ جمهوریخواه داوطلبی خود را برای حضور در انتخابات جمهوری آمریکا اعلام کرده‌اند هنوز معلوم نیست در کمپین انتخاباتی پیش رو کدام پیشتاز خواهد بود.

جاش کراسهار تحلیلگر سیاسی از نشنال جورنال در این باره گفت: «این که هنوز پیشتازی در حزب جمهوریخواه وجود ندارد و نامزدی حزب جمهوریخواه معلوم نیست یک هشداراست. »

از سوی دیگر، در میان داوطلبان دموکرات انتخابات ریاست جمهوری، برنی سندرز سناتور ایالات ورمانت توجه زیادی را به خود جلب کرده است. او طرفداران زیادی در میان دموکرات‌های لیبرال دارد.

در حالی که هیلاری کلینتون با انتقاد‌هایی چون استفاده از ایمیل شخصی خود برای فرستادن ایمیل‌های اداری روبرو است، برمحبوبیت برنی سندرز افزوده می‌شود.

در این بین گفته می‌شود که جمهوریخواهان از مشکلات هیلاری کلینتون به نفع خود استفاده می‌کنند. به اعتقاد جاش کراسهار، جمهوریخواهان فکر می‌کنند هیلاری کلینتون آسیب‌ پذیر است و رسوائی استفاده از سرور ایمیل‌های شخصی او آنان را امیدوار کرده است. جمهوریخواهان همچنین تصور می‌کنند دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۶ آسیب‌پذیر خواهند بود.

در این بین، برخی دموکرات‌ها مایلند جو بایدن معاون رئیس جمهوری یا ال گور همتای سابق او، خود را برای این انتخابات نامزد کنند ولی تاکنون هیچ یک از این دو چهره ذینفوذ دمکرات در این مورد علاقه‌ای نشان نداده‌اند.

XS
SM
MD
LG