لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

دیدار پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون و تخریب سایت آزمایش اتمی کره شمالی در هفته‌های آینده


در حالیکه رهبر کره شمالی از تخریب بزرگترین سایت آزمایش اتمی آن کشور در هفته‌های آینده خبر داده، پرزیدنت ترامپ نیز اعلام کرده است حداکثر تا چهار هفته دیگر با رهبر کره شمالی دیدار می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا شنبه شب هشتم اردیبهشت در اجتماع طرفداران خود در شهر واشنگتن در ایالت میشیگان به دیدار آتی خود با رهبر کره شمالی اشاره کرد.

دونالد ترامپ گفت: «فکر می کنم تا سه یا چهار هفته دیگر یک دیدار خیلی مهم خواهم داشت، که با رهبر شمالی و در مورد عاری شدن شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی خواهد بود. خواهیم دید که چگونه پیش می رود. ممکن است بروم و ممکن است عملی نشود. من جان کری نخواهم بود که توافق وحشتناکی مثل توافق ایران به امضا برسانم.»

مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز جمعه در دهکده پانمانجوم در مرز دو کره دیدار کردند.

رئیس جمهوری کره جنوبی نیز در یک تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ را در جریان گفتگوهای خود با رهبر کره شمالی و تمایل او «به اتم زدایی کامل از شبه جزیره کره» قرار داد.

تخریب سایت اتمی کره شمالی

از سوی دیگر، کیم ئیو کیوم، سخنگوی رئیس جمهوری کره جنوبی روز یکشنبه گفت رهبر کره شمالی هنگام دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی گفته است تا چند هفته دیگر سایت «پونگی یری» در شمال شرقی آن کشور را که تنها سایت شناخته شده زیر زمینی آن کشور است تخریب می‌کند و از کارشناسان و خبرنگاران کره جنوبی و آمریکا نیز برای شرکت در این مراسم دعوت خواهد کرد.

شش آزمایش اتمی کره شمالی در تونل ها و استحکامات زیر زمینی سایت پونگی یری انجام شده و برخی از کارشناسان گفته اند که این سایت بیش از حد آسیب دیده است.

اما آقای کیم می‌گوید رهبر کره شمالی گفته است «وقتی از محل بازدید کنید خواهید دید که این سخنان حقیقت ندارد و به این سایت صدمه ای نرسیده است.»

سخنگوی رئیس جمهوری کره جنوبی می‌گوید، رهبر کره شمالی گفته است که نمی‌خواهد تجربه تلخ جنگ کره تکرار شود و علاقه خود به دیدار با شیزو آبه نخست وزیر ژاپن و بهبود روابط پیونگ یانگ و توکیو را نیز اعلام کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG