لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

استقبال پرزیدنت ترامپ از دیدار تاریخی سران دو کره: اتفاقات خوبی در حال وقوع است


به دنبال دیدار تاریخ سران دو کره شمالی و جنوبی در روز جمعه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در چند پایم توئیتری از این رویداد مهم استقبال کرد و ضمن تشکر از چین بابت کمک به این روند گفت اتفاقات خوبی در حال وقوع است.

رهبران دو کره در یک رویداد تاریخی صبح جمعه ۷ اردیبهشت به وقت شرق آسیا، در منطقه صفر مرزی حائل بین دو کشور با هم دیدار کردند و در حالی که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی مدام لبخند بر لب داشت، برای مذاکره دو جانبه برای نخستین بار وارد کره جنوبی شد.

پرزیدنت ترامپ در نخستین توئیت خود با بیان این که «بعد از یک سال متلاطم و پر از آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای، دیداری تاریخی بین (سران) کره شمالی و جنوبی در جریان است،» گفت «اتفاقات خوبی در حال وقوع است، اما تنها زمان (آنها را) نشان خواهد داد!»

وی در پیام دوم خود گفت « جنگ کره به پایان می‌رسد! ایالات متحده، و تمامی ملت بزرگ آن، باید به آنچه در کره در حال وقوع است به خود ببالند!»

پرزیدنت ترامپ از همکاری پکن برای تحقق این رویداد تاریخی نیز تقدیر کرد و گفت «لطفا کمک شایانی را که دوست خوب من، شی (جین پینگ) رئیس جمهوری چین، به ایالات متحده کرد، به ویژه در مرز کره شمالی، فراموش نکنیم. بدون او، این روند بسیار سخت‌تر و طولانی‌تر می‌شد!»

رئیس جمهوری ایالات متحده ساعاتی بعد در دیدار با گروهی از ورزشکاران آمریکایی در واشنگتن ابراز امیدواری کرد که روزی مردم دو کره شمالی و جنوبی بتوانند در صلح، رفاه و هماهنگی در کنار یکدیگر زندگی کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پرزیدنت ترامپ در دیدار با هیات اعزامی به المپیک زمستانی اخیر در کره جنوبی گفت، «وقتی (کارم را) شروع کردم، مردم می‌گفتند این ناممکن است ... به نظر می‌رسد می‌تواند اتفاق بیافتد.»

وی افزود، «می‌گفتند (در شبه جزیره کره) دو آلترناتیو وجود دارد: بگذارید هر چه دارند را داشته باشند، یا وارد جنگ شوند. و حالا ما آلترناتیوی خیلی بهتر از آنچه که هر کسی می‌توانست فکر کند حتی ممکن است داریم.»

در چند ماه اخیر تنش بین کره شمالی و کره جنوبی و آمریکا افزایش یافته بود. آزمایش موشکی و هسته ای کره شمالی موجب تحریم های سخت از سوی شورای امنیت شد و در نهایت رهبر کره شمالی پیشنهاد مذاکره را پذیرفت و حتی قرار شده رهبر کره شمالی با پرزیدنت ترامپ نیز دیدار کند.

هنوز مکان دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی مشخص نیست اما به تازگی مایک پمپئو از سفری از پیونگ یانگ بازگشته، که به نظر می رسد برای هماهنگی های این دیدار باشد. روز پنجشنبه سخنگوی کاخ سفید عکس او و رهبر کره شمالی را منتشر کرد.

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در آغاز نشست امروز اظهار امیدواری کرد نتایج مذاکرات سران سازنده باشد و گفت برای مذاکرات صریح آمده است. «مون جائه این» رییس جمهور کره جنوبی نیز ابراز اظهار امیدواری کرد این دیدار تاریخی مقدمه‌ای شود که روستای مرزی «پانمونجوم» به جای تقسیم فعلی بین دو کشور، نماد صلح و اتحاد شود و محدودیت‌ها برداشته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG