لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

کره شمالی خواستار لغو تحریم های آمریکا شد


دولت کره شمالی هشدار داده است در صورتی که ایالات متحده تحریم‌های اقتصادی علیه آن کشور را لغو نکند زرادخانه هسته‌ای‌اش را تقویت می‌کند.

وزارت خارجۀ کره شمالی با انتشار بیانیه‌ای گفت، امکان آن وجود دارد که آن کشور در صورت برچیده نشدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا، سیاست همزمان پیشبرد نیروی هسته‌ای و پیشبرد عمران اقتصادی را بازگرداند.

با این حال، دولت کره شمالی از تهدید به رها کردن مذاکرات هسته‌ای جاری با ایالات متحده خودداری کرد ولی تأکید کرد، بهبود روابط و اعمال تحریم‌ها همخوانی ندارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۱۰ آبان یک روز پیش از این هشدار کره شمالی، در مصاحبه‌ای خاطرنشان کرده بود که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در گفت و گو با او، این نکته را روشن کرد که قصد غیرهسته‌ای کردن کشورش را دارد.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کارآمدن سیاست سختگیرانه‌ای علیه کره شمالی در پیش گرفت؛ طوریکه بعد از چند آزمایش موشکی و هسته ای پیونگ یانگ، آمریکا تحریم های سخت و فشرده ای علیه این کشور در شورای امنیت تصویب کرد.

رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در ۲۰ خرداد در سنگاپور دیدار کردند. در توافق دو رهبر قرار شد کره شمالی برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند و آمریکا به این کشور برای بازسازی کمک کند.

بعد از مدتی روابط دو کشور به سردی گرائید و حتی رئیس جمهوری آمریکا از وزیر خارجه خود خواست سفر خود را به کره شمالی لغو کند. با این حال در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، بعد از تازه ترین نامه نگاری دو رهبر، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد او و «کیم جونگ اون» دوباره دیدار خواهند کرد.

چند پیش نیز وزیر خارجه آمریکا گفته بود که در سفر مهر ماه خود به کره شمالی، رهبر این کشور بار دیگر بر تعهدش برای خلع سلاح هسته‌ای این کشور تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG