لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

آماده سازی تاسیسات هسته‌ای و موشکی کره‌شمالی برای بازرسان بین‌المللی


واشنگتن تاکیدکرده است تا خلع سلاح کامل کره شمالی تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ پابرجا خواهد بود
واشنگتن تاکیدکرده است تا خلع سلاح کامل کره شمالی تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ پابرجا خواهد بود

یکی از اعضای پارلمان کره‌جنوبی خبر داد که پیونگ‌یانگ در حال آماده‌سازی برخی سایت‌های هسته‌ای و موشکی خود برای بازدید بازرسان بین‌المللی است.

خبرگزاری دولتی کره‌ جنوبی به نقل از کیم مین‌کی، از اعضای حزب حاکم این کشور در پارلمان، نوشت بر اساس ارزیابی مقام‌های اطلاعاتی کره جنوبی، همسایه شمالی آن‌ها یک مرکز آزمایش‌های هسته‌ای و یک سایت پرتاب موشک را برای بازدید بازرسان بین‌المللی آماده می‌کند.

کره شمالی از سال پیش دست از انجام آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود کشید، اما مانع حضور بازرسان بین‌المللی در جریان برچیدن یکی از تاسیسات خود شد. مساله‌ای که با انتقادهای بین‌المللی مواجه شد.

عضو پارلمان کره‌ جنوبی اکنون گفته است کره شمالی احتمالا به بازرسان بین‌المللی اجازه خواهد داد سایت پرتاب موشک «سوهایی» و مرکز آزمایش هسته‌ای «پونگه‌ری» را بازرسی کنند. به گفته مقام‌های امنیتی کره جنوبی اما «اتفاق خاصی» در سایت اصلی آزمایش هسته‌ای این کشور - یانگ بیون - رخ نداده است.

شهریور ماه سال جاری بود که رئیس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد رهبر کره شمالی پذیرفته است با بازرسان بین‌المللی برای از بین بردن دائمی یکی از تاسیسات آزمایش موتور موشک و پرتاب موشک در این کشور همکاری کند. مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی، اضافه کرده بود در صورتی که آمریکا هم گام‌های متقابل بردارد، کره‌شمالی آماده تعطیل کردن سایت یانگ‌بیون است. یانگ‌بیون از مهم‌ترین تاسیسات هسته‌ای کره‌شمالی است.

با وجود دیدار سران دو کره و همچنین دیدار ۱۲ ژوئن رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی و کاهش تنش در شبه جزیره کره، واشنگتن تاکید کرده است تا خلع سلاح کامل هسته ای کره شمالی تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ پابرجا خواهد بود. در این دیدار، رئیس جمهوری آمریکا به کره شمالی پیشنهاد داد در صورت کنار گذاشتن برنامه موشکی و هسته ای از کمک آمریکا برای توسعه و پیشرفت کشورش بهره مند خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG