لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

بعد از واکنش آمریکا: سئول از ایده لغو تحریم‌ یکجانبه کره شمالی عقب نشست


چو میونگ گیونگ وزیر وحدت کره جنوبی - آرشیو
چو میونگ گیونگ وزیر وحدت کره جنوبی - آرشیو

در پی طرح ایده لغو تحریم‌های یکجانبه کره جنوبی علیه همسایه شمالی خود و واکنش فوری رئیس جمهوری آمریکا که گفت هر اقدامی در این زمینه باید به تایید آمریکا برسد، سئول روز جمعه بدون تایید آمریکا «هیچ کاری» انجام نخواهد داد.

کانگ کیونگ-وا وزیر خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه در سخنانی در پارلمان گفته بود، جهت تحرک بخشی به روند دیپلماتیک جاری برای کاهش تنش‌ها با کره شمالی، سئول در فکر لغو برخی تحریم‌های یکجانبه خود علیه پیونگ یانگ است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در پاسخ به پرسشی در باره این اظهارات خانم کیونگ-وا گفت، کره جنوبی بدون تایید ما چنین اقدامی را انجام نخواهد داد، «آنها بدون تایید ما هیچ کاری نمی‌کنند.»

با وجود دیدار سران دو کره و همچنین دیدار تاریخی ۱۲ ژوئن رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و کاهش تنش در شبه جزیره کره، واشنگتن تاکید می‌کند تا خلع سلاح کامل کره شمالی تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ پا بر جا خواهد بود.

یک روز بعد، چو میونگ گیونگ وزیر وحدت دو کره در دولت کره جنوبی در نشستی در پارلمان آن کشور گفت، تدابیر جدی در این زمینه در نظر گرفته نشده است و تا زمانی که کره شمالی مسئولیت حمله هفت سال پیش را نپذیرد، چنین اقدامی دشوار خواهد بود.

سئول می‌گوید یک زیردریایی متعلق به ارتش کره شمالی در مارس ۲۰۱۰ به یک ناو جنگی کره جنوبی در آب‌های دریا زرد حمله کرده و با غرق کردن آن جان ۴۵ سرباز را گرفته است. کره شمالی هر گونه مسئولیت در آن حادثه را رد کرده است.

وزیر امور خارجه کره جنوبی روز گذشته گفته بود که دولت در حال بررسی لغو تحریم‌هایی است که سئول در پی آن حمله بطور یکجانبه علیه پیونگ یانگ اعمال کرده است. پس از پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳، دو همسایه هنوز پیمان صلح امضا نکرده‌اند.

روزنامه واشنگتن پست هفته گذشته در گزارشی نوشت که مقام‌های کره جنوبی قصد دارند به دولت پرزیدنت ترامپ پیشنهاد کنند در ازای برچیده شدن قابل تایید تاسیسات هسته‌ای یونگبیون در کره شمالی، پایان جنگ کره را رسما اعلام کند.

اعلام رسمی پایان جنگ شبه جزیره کره یکی از درخواست های مهم پیونگ یانگ از واشنگتن بوده است، اما ایالات متحده – متحد کره جنوبی – در حالی که کره شمالی امتیاز عمده و مهمی نداده است، از پذیرش این درخواست خودداری کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG