لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۴

سئول و پیونگ‌یانگ برای پاکسازی نظامی «پانمونجوم» در مرز دو کره توافق کردند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

کره شمالی، کره جنوبی و سازمان ملل متحد روز دوشنبه، در جدیدترین گام جهت بهبود روابط دو کره، توافق کردند روستای «پانمونجوم» در منطقه حائل غیرنظامی شده در مرز دو کشور را در هفته جاری از تسلیحات نظامی و پست‌های نگهبانی پاکسازی کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دور دوم نشست نمایندگان سئول، پیونگ یانگ و سازمان ملل روز دوشنبه در پانمونجوم برگزار شد و بنا بر اعلام وزارت دفاع کره جنوبی سه طرف توافق کردند تا پنجشنبه این کار اجرایی و دو روز بعد هم بازرسی‌ مشترک نهایی انجام شود.

دور اول این مذاکرات سه شنبه هفته گذشته، ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر ماه)، برگزار شد و مقام‌های ارشد نظامی و امنیتی دو کره، و همچنین برک همیلتون به نمایندگی از سازمان ملل متحد، در آن حضور داشتند.

توافق عاری سازی کامل منطقه مرزی از تسلیحات نظامی در راستای توافق ماه گذشته مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در پیونگ یانگ صورت می‌گیرد و شامل عقب بردن ۱۱ پست نگهبانی به پشت منطقه حائل می‌شود.

همچنین قرار است تسلیحات نظامی تعبیه شده در «منطقه مشترک امنیتی» در پانمونجوم برچیده شوند و هر طرف نیز تعداد ۳۵ نفر از مجموع پرسنل مستقر خود در این روستا کم کنند، و در عین حال اطلاعات مربوط به تجهیزات تجسسی را نیز در اختیار یکدیگر بگذارند.

از زمان پایان جنگ ۵۳-۱۹۵۰ کره، نیروهای سازمان ملل متحد به رهبری ایالات متحده، مسئولیت نظارت بر منطقه غیرنظامی شده (DMZ) بین دو همسایه را بر عهده دارند و به نوشته آسوشیتدپرس هنوز واکنشی از سوی آنها به توافق امروز منتشر نشده است.

روستای پانمونجوم اوایل اردیبهشت ماه امسال شاهد یک رویداد تاریخی بود، هنگامی که رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری کره جنوبی در آنجا با یکدیگر دیدار کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG