لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

تکرار مواضع ترامپ علیه مسلمانان: بسیاری از آنها افراطی هستند و از ما متنفرند


مارکو روبیو در مخالفت با ترامپ گفت که برای مبارزه با اسلام افراطی به همکاری مسلمانان نیاز است
مارکو روبیو در مخالفت با ترامپ گفت که برای مبارزه با اسلام افراطی به همکاری مسلمانان نیاز است

اظهارات دونالد ترامپ درباره اسلام و مسلمانان در آخرین مناظره چهار داوطلب حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبرساز شد. او همچنین عنوان کرد که در صورت رسیدن به ریاست جمهوری آن قدر بر ایران سختگیری خواهد کرد تا توافق هسته‌ای منجر به شکست شود.

پنج‌شنبه شب و در آستانه انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در پنج ایالت صنعتی و پرجمعیت از جمله فلوریدا، دونالد ترامپ مواضعش علیه مسلمانان را بار دیگر تکرار کرد.

او پیشتر گفته بود که در صورت ورود به کاخ سفید از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری خواهد کرد.

این بار نیز مجری مناظره از آقای ترامپ پرسید که آیا او همه یک میلیارد و ششصد میلیون مسلمان دنیا را افراطی می‌داند؟ او پاسخ داد: "بسیاری از آنها، بسیاری از آنها افراطی هستند. من گزارش‌هایی درباره تروریسم اسلام رادیکال دیده و شنیده‌ام. بسیار روشن بگویم که شما و خیلی دیگران نمی‌دانند، اما در بین بسیاری از آنها تنفر شدیدی علیه ما وجود دارد."

تد کروز نیز که در نظرسنجی‌های کشوری فاصله کمی با ترامپ، پیشتاز رقابت‌ها دارد، عدم شفافیت او را در موضوع اتمی و مساله فلسطین و اسرائیل به چالش کشید.

سناتور کروز گفت: "بلی واقعیت دارد که میلیون‌ها مسلمان افراطی به دنبال کشتن ما هستند. بنابراین ما به فرمانده کل قوایی نیازمندیم که به حرف‌هایش عمل کند. اما دونالد مثلا درباره توافق اتمی اشتباه می‌کند که نمی گوید آنرا پاره خواهد کرد. آیت الله خامنه‌ای به دنبال سلاح اتمی است تا ما را از بین ببرد. یک مثال دیگر؛ دونالد می گوید که در مساله فلسطین و اسرائیل بی طرف خواهد ماند، اما من به عنوان رییس جمهوری بین تروریست‌های فلسطینی و یکی از مهمترین همپیمانان‌مان در منطقه بی طرف نخواهم ماند."

آقای ترامپ در پاسخ به او گفت که با سختگیری شدید در توافق، ایرانی‌ها خود ناقض توافق خواهند شد: "درباره توافق با ایران باید بگویم که این یکی از بدترین توافق‌هایی است که من تاکنون شاهد آن بودم که از دل مذاکرات بیرون بیاید. من آنقدر سختگیری خواهم کرد تا بالاخره این توافق ملغی شود، مگر آن که ایرانی‌ها رفتار بسیار خوبی نشان دهند که گمان نکنم چنین رفتاری را از سوی آنها شاهد باشیم. بنابراین توافق به شکست منجر خواهد شد."

در مقابل مارکو روبیو تفاوت رویکرد خود را در مبارزه با داعش در گروی هماهنگی و همکاری با کشورهای مسلمان منطقه که خود آنها در جنگ با اسلام رادیکال هستند، عنوان کرد.

این نماینده لاتین‌تبار ایالت فلوریدا در سنا گفت: "ما باید با شیوخ خلیج فارس کار کنیم. ما باید مثلا با مصری‌ها برای شکست داعش همکاری کنیم. برای شکست آنها به مسلمانان اهل سنت نیاز است."

برپایه نظرسنجی‌ها سناتور روبیو پیشتاز نظرسنجی‌ها در ایالت فلوریدا نیست و در صورت عدم موفقیت در این رقابت خروج وی از گردونه رقابت‌ها محتمل‌تر خواهد شد.

او که تاکنون نتوانسته در هیچ یک از انتخابات مقدماتی پیروزی را کسب کند، گفت که پیروان اسلام افراطی نه تنها دشمان غرب هستند بلکه مسلمانی که با آنها همراهی نکنند را از بین می برند.

به گفته روبیو دنیای متمدن با همکاری و همدستی یکدیگر میتواند بر گروههای افراطی چیره شود.

نتیجه رقابت‌های روز سه شنبه آینده که در ایالت‌های پر جمعیت و صنعتی انجام خواهد شد، سرنوشت داوطلبان جمهوری‌خواهان در مسیر کسب نامزدی حزب و رقابت برای ورود به کاخ سفید را تا حد زیادی روشن خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG