لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

حرکت حامیان دمکرات توافق اتمی ایران در کنگره شتاب می گیرد


حرکت حامیان دمکرات توافق اتمی ایران در کنگره شتاب می گیرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:04 0:00

با افزایش تعداد قانونگذاران حامی توافق اتمی با ایران در سنا احتمال آن می رود که دمکرات‌ها بدون متوسل شدن به وتوی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بتوانند جلوی رد توافق را از سوی جمهوریخواهان را بگیرند.

تعداد سناتورهای دمکرات که به حامیان توافق هسته‌ای با ایران پیوستند این هفته به ۲۸ نفر رسید. سناتورها هری رید رهبر اقلیت دمکرات سنا و دبی استبنو آخرین آنها بودند.

دموکرات ها ۴۱رای برای جلوگیری از رد توافق از سوی جمهوریخواهان لازم دارند، و در صورت رد آن ۳۴ رای برای حفظ وتوی آن توسط آقای اوباما لازم است.

روز دوشنبه باراک اوباما هنگام سخنرانی در ایالت نوادا از هری رید برای حمایت از توافق سپاسگزاری کرد وبا کنایه به مخالفان توافق گفت این توافق نشان می‌دهد که ما روی هیاهو و پهلوان‌های دروغین تکیه نمی کنیم بلکه بر دیپلماسی اصولی قوی تمرکز داریم.

هری رید گفت آنچه در قدرت دارد برای جلوگیری از رد توافق در کنگره انجام می دهد.

در عین حال، تصویب قطعنامه رد توافق در مجلس نمایندگان آمریکا توسط جمهوریخواهان به نظر حتمی است.

به همین دلیل نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات و حامی سخت آقای اوباما در این مجلس، با پشتکار شدید یک کمپین سخت را برای بسیج حمایت قانونگذاران دموکرات از توافق اتمی ایران طی ماه اوت شروع کرد. تلاش‌های خانم پلوسی که شامل ارسال ایمیل و مکالمات تلفنی فشرده بوده است، با هدف جلب ۱۴۶رای از مجموع ۱۸۸ نماینده دموکرات کنگره صورت می‌گیرد.

در مقابل، جمهوریخواهان و از جمله مایک پمپئو نماینده جمهوریخواه کنگره می‌گویند که قانونگذارانی که به تصویب توافق هسته‌ای با ایران رای بدهند باید خودشان را آماده عواقب آن در انتخابات نوامبر بکنند. چون به عقیده آنها این توافق برای امنیت ملی آمریکا مضر است و مردم آمریکا به مقامات منتخبی که کار درست انجام بدهند پاداش می‌دهند.

در چند نظرسنجی جدید بیشتر آمریکاییان با توافق اتمی ایران ابراز مخالفت کرده اند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG