لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

تعداد بیشتری از قانونگذاران دموکرات حمایت خود را از توافق اتمی با ایران اعلام کردند


تعداد بیشتری از قانونگذاران دموکرات حمایت خود را از توافق اتمی با ایران اعلام کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00
دانلود

همزمان با شدت گرفتن کمپین ها و لابی گری برای جلب حمایت در تصویب یا رد توافق هسته ای با ایران در کنگره شمار تازه ای از قانونگذاران دموکرات مواضع خود را در قبال توافق اعلام کردند.

روز سه شنبه دو سناتور دموکرات جک رید و شلدون وایت هاوس هردو از ایالت رود آیلند با صدور بیانیه ای ضمن ابراز حمایتشان از توافق اتمی با ایران، رد توافق از سوی کنگره را یک اشتباه استراتژیک توصیف کردند.

از سوی دیگر سناتور دیگر دموکرات رابرت منندز، رئیس پیشین کمیته روابط خارجی سنا روز سه شنبه در یک سخنرانی طولانی در نیوجرسی گفت با توافق اتمی باراک اوباما با ایران مخالفت خواهد کرد و افزود توافقی که بدست آمده از رسیدن به هدف بازداری ایران از دست یابی به سلاح اتمی ناتوان است. او گفت این توافق در واقع حامی همان نقشه راهی است که ایران برای رسیدن به هدفش نیاز دارد.

مخالفت سناتور منندز با توجه به تاریخچه انتقادات او از ایران تعجب آور نیست، و سخنرانی انتقاد آمیز او در مورد توافق موضع جمهوریخواهان را تقویت می کند. سناتور منندز در پایان سخنرانی خود گفت من به ضمیر خود مراجعه کرده ام و پایبندی من به اصول ممکن است بار دیگر مرا به مسیری نامحبوب هدایت کند، ولی اگر ایران به بمب اتمی دست یابد، نام من بر آن نخواهد بود.

این سناتور ارشد دموکرات افزود او نه تنها با توافق اتمی با ایران مخالفت خواهد کرد بلکه به باطل کردن وتوی باراک اوباما هم رای خواهد داد.

پس از چاک شومر، منندز دومین سناتور دموکراتی است که مخالفت خود را با توافق اعلام می کند. جمهوریخواهان به دموکرات های بیشتری نیاز دارند که به آنها بپیوندند تا توافق را در کنگره با وجود وتوی رئیس جمهوری، رد کنند.

میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا که همراه با جان بینر رئیس مجلس نمایندگان توافق اتمی با ایران را ناقص توصیف کرده و انتظار می رود آنرا رد کنند، این هفته گفت احتمال زیادی دارد که آقای اوباما در مورد تصویب توافق در کنگره موفق شود.

او به مشکلات در مورد کسب آراء کافی برای جلوگیری از وتوی آقای اوباما اشاره کرد و گفت: تعجب خواهد کرد اگر سناتور جمهورخواهی به تصویب توافق رای بدهد. او افزود سرنوشت توافق در کنگره به نظر او به آرا و مواضع دموکرات ها در کنگره بستگی خواهد داشت.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG