لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

آغاز محاکمه ۳ تن در نیویورک به اتهام «ارعاب» پناهجویان چینی در آمریکا


وزارت دادگستری آمریکا اقدام علیه «سرکوب فراملی» از سوی چین را تشدید کرده است
وزارت دادگستری آمریکا اقدام علیه «سرکوب فراملی» از سوی چین را تشدید کرده است

محاکمه سه مرد متهم به انجام فعالیت‌های غیرقانونی به عنوان مأموران چین، روز چهارشنبه، ۱۰ خرداد، در شهر نیویورک آغاز می‌شود.

دادستانان ایالات متحده می‌گویند این افراد بخشی از یک کارزار ارعاب ناراضیان، پناهجویان، و فراریان چینی در خارج از آن کشور توسط عناصر تحت پشتیبانی حکومت پکن هستند.

به گفته دادستان‌های فدرال منطقه بروکلین در نیویورک، این سه فرد – به اسامی مایکل مک‌من، ژنگ کTنگیینگ، و ژو یونگ – یک تبعه چینی مقیم ایالت نیوجرسی آمریکا را برای بازگشت به چین و محاکمه شدن در رابطه با اتهامات ارتشاء و اختلاس، تحت فشار قرار داده بودند.

دادستان‌های آمریکایی این اقدام را نمونه‌ای از یک کارزار جهانی پلیس چین با عنوان «عملیات شکار روباه» برای بازگرداندن افراد به آن کشور، قلمداد می‌کنند.

به اظهار دادستانان، یکی از سه مرد متهم در سال ۲۰۱۸ میلادی یک یادداشت دست نوشته در برابر منزل تبعه چینی مقیم نیوجرسی قرار داد. در این یادداشت او تهدید شده بود که در صورت عدم بازگشت به چین، همسر و فرزندانش در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

هر سه متهم در برابر اتهامات وارده ابراز بیگناهی کرده‌اند. از زمان دستگیری این سه مظنون، دادستانان فدرال پرونده‌های متعدد مشابهی را تشکیل داده‌اند. یکی از این پرونده‌ها فعالیت مخفیانه یک پاسگاه پلیس چینی در محله چینی‌نشین نیویورک بوده است.

در این راستا وزارت دادگستری آمریکا دامنه تحقیقات خود را پیرامون آن چه «سرکوب فراملی» توسط کشورهایی مانند چین عنوان کرده، گسترش داده است.

XS
SM
MD
LG