لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

عبور «ناامن» ناو جنگی چین از کنار ناوشکن آمریکایی در تنگه تایوان


عبور ناامن ناوجنگی چین در مسیر ناو آمریکایی یو‌اس‌اس چونگ هون. ۳ ژوئن ۲۰۲۳.
عبور ناامن ناوجنگی چین در مسیر ناو آمریکایی یو‌اس‌اس چونگ هون. ۳ ژوئن ۲۰۲۳.

مقامات نظامی ایالات متحده گفتند که یک ناو جنگی چینی از حدود ۱۴۰ متری یک ناوشکن آمریکایی در تنگه تایوان به شکلی «ناامن» عبور کرد.

فرماندهی هند و اقیانوسیه ایالات متحده در بیانیه‌ای گفت: زمانی که نیروی دریایی آمریکا و کانادا روز شنبه در حال انجام تمرین مشترکی در تنگه‌ای بودند که جزیره تایوان و چین را از هم جدا می‌کند، یک ناو چینی در مسیر ناوشکن «چونگ هون»، مجهز به موشک هدایت شونده، عبور کرد و ناو آمریکایی مجبور شد برای جلوگیری از برخورد، سرعت خود را کاهش دهد.

چین، تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند اما، تایپه می‌گوید جمهوری خلق چین هرگز بر این جزیره حکومت نکرده است و جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز گفته است که ایالات متحده در صورت تهاجم چین، از تایوان دفاع خواهد کرد.

فرماندهی ایالات متحده گفت که نزدیک شدن ناو چینی در فاصله ۱۴۰ متری، ناقض «قوانین مسیر دریایی برای عبور ایمن در آب‌های بین‌المللی» بود.

تصاویر ویدئویی پخش شده توسط وب سایت کانادایی «گلوبال نیوز»، عبور نزدیک کشتی چینی را نشان می‌دهد.

سفارت چین در واشنگتن به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

چین پیشتر نیز اقدام ناامن مشابهی انجام داده بود.

فرماندهی هند و اقیانوسیه ایالات متحده روز سه‌شنبه گذشته گفت که در روز پنجم خرداد، یک جت جنگنده چینی، یک مانور «تهاجمی غیر ضروری» را در نزدیکی یک هواپیمای نظامی ایالات متحده بر فراز دریای جنوبی چین در حریم هوایی بین‌المللی انجام داد.

سخنگوی سفارت چین در واشنگتن در مورد جزئیات آن حادثه نیز اظهار نظر نکرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در مصاحبه‌ای از پیش ضبط شده که روز یکشنبه از شبکه سی‌ان‌ان پخش شد، گفت که ایالات متحده به‌دنبال حفظ پویایی مستمر برای عبور امن کشتی‌ها در تنگه تایوان و اجتناب از تنش در منطقه است که می‌تواند در نهایت منجر به از هم‌گسیختگی اقتصاد جهانی شود.

XS
SM
MD
LG