لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۲

پیشرفت دانشمندان آمریکایی در شناسایی ویروس زیکا و اثرات آن بر مغز


زیکا در آمریکای جنوبی عامل تولد نوزادانی با سر کوچکتر از اندازه طبیعی شده است.
زیکا در آمریکای جنوبی عامل تولد نوزادانی با سر کوچکتر از اندازه طبیعی شده است.

دانشمندان دانشگاه پرودو و انستیتوی ملی بهداشت آمریکا اعلام کردند که به جزئیات بیشتری از ساختار ویروس زیکا و نحوه کارکرد آن دست یافته‌اند.

این متخصصان اعلام کردند که نقشه اتمی ویروس زیکا و گلیکو پروتئین کلیدی E را در سطح خارجی ویروس شناسایی کرده اند و احتمال می دهند که این پروتئین قابلیت حمله و آسیب رسانی به سلول های عصبی را دارد.

در همین رابطه دکتر جیمز ور سالو ویک، از دانشگاه هوستون نیز گفت: " شواهد علمی کافی برای ارتباط میکروسفالی و ویروس زیکا وجود دارد و متاسفانه نقص مادرزادی ناشی از آلودگی به این ویروس، فقط اندازه سر و جمجمه را کوچک نمی‌کند، بلکه موجب رشد ناقص مغز و توانایی‌های عقلی کودکان می‌شود."

دانشمندان می‌گویند ویروس زیکا مشابه ویروس تب دانگ و چیکونگونیا است و و گلیکو پروتئین E شناسایی شده در سطح ویروس زیکا تمایل به چسبیدن به سلول‌های عصبی را دارد، به همین دلیل است که در بزرگسالان فلج حاد گلن باره و در جنین میکروسفالی ایجاد می‌کند. آنها امیدوارند شناسایی این پروتئین منجر به تولید واکسن یا دارو شود.

ویروس زیکا که از راه نیش پشه منتقل می‌شود و ممکن است عامل یک ناهنجاری مادرزادی خطرناک در نوزادان شود. این ویروس که بیشتر در آمریکای جنوبی و مرکزی فعال است عامل تولد نوزادانی با سر کوچک معرفی شده است.

از سوی دیگر مقامات بهداشتی و درمانی آمریکا با نزدیک شدن فصل گرما نگران هجوم پشه‌های حامل ویروس به ایالت‌های جنوبی هستند.

تام فریدن در نشست رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا(سی دی سی) از این ایالت‌ها خواست، جزئیات برنامه کنترل زیکا را پیش از فرا رسیدن ماه ژوئن طراحی و اجرا کنند.

او گفت: "کاهش ریسک برای زنان حامله، به منظور تامین سلامت نسل آینده کشور اهمیت حیاتی دارد. زیکا در حال حاضر، به آمریکا و مناطق تحت حاکمیت ما رسیده و صدها نفر از هموطنان ما طی مسافرت به کشورهای همجوار به ویروس زیکا آلوده شدند. در پورتوریکو، احتمال داده می‌شود هزاران زن حامله در معرض خطر آلودگی به زیکا باشند و ما نیاز به اقدام فوری داریم."

تام فریدن گفت که سی دی سی بودجه کافی برای مبارزه سراسری با زیکا را در اختیار ندارد. او از ایالت‌ها خواست تا از نمایندگان خود در کنگره بخواهند دو میلیارد دلار بودجه درخواست شده توسط دولت باراک اوباما را سریع‌تر تصویب کنند.

XS
SM
MD
LG