لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

اختصاصی| آمریکا: جمهوری اسلامی باید درباره تحویل پهپاد به روسیه پاسخگو باشد


لاشه‌ پهپاد ساخت ایران- ساقط‌شده در اوکراین
لاشه‌ پهپاد ساخت ایران- ساقط‌شده در اوکراین

آمریکا به دنبال ابراز نگرانی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، از حمایت نظامی جمهوری اسلامی از روسیه در جنگ علیه اوکراین، بر لزوم «پاسخگو کردن» جمهوری اسلامی ایران در این باره تاکید کرد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۲۱ تیر، در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد: ایالات متحده همراه با متحدان و شرکایش برای پاسخگو کردن ایران، به همکاری با ناتو ادامه می‌دهد.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به تسلیحات نظامی ایرانی که از سوی روسیه در جنگ با اوکراین بکار گرفته شده است، افزود که ایالات متحده به اعمال تحریم‌ها علیه عوامل انتقال این تسلیحات از ایران به روسیه ادامه می‌دهد.

کشورهای عضو ناتو روز سه‌شنبه ۲۰ تیر، در بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواستند که حمایت نظامی خود از روسیه، از جمله تحویل پهپادها، را متوقف کند.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، واشنگتن تاکنون تحریم‌های متعددی علیه روسیه، ایران و کشورهای ثالث دخیل در عملیات انتقال تسلیحات ایرانی به اجرا گذاشته است.

او در پاسخ خود به صدای آمریکا، از جمله به تحریم‌های محدودکننده واشنگتن اشاره کرد که دو ماه قبل، علیه بخشی از شبکه حمل و نقل تسلیحات ایرانی به روسیه وضع شده است.

این مقام دولتی آمریکا همچنین تاکید کرد که این کشور پیشتر در اقدامی هماهنگ با بریتانیا و اتحادیه اروپا و به منظور جلوگیری از به کار گرفته‌ شدن قطعات الکترونیکی در ساخت پهپادهای ایرانی، محدودیت‌های تازه‌ای وضع کرده است.

به گفته این مقام آمریکایی، واشنگتن ماه گذشته میلادی برای کمک به درک بهتر فعالان اقتصادی و دولت‌های دیگر درباره خطرات ناشی از برنامه پهپادی ایران و اقدامات غیرقانونی تهران برای دستیابی به قطعات لازم برای ساخت پهپاد، از تشکیل واحد مشاورتی جدید در دولت آمریکا خبر داد.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که این واحد تازه‌تاسیس به دولت‌ها و بازرگان‌ها کمک خواهد کرد که برای جلوگیری از بروز هرگونه خطای سهوی در کمک به برنامه پهپادی ایران، اقدامات لازم را انجام دهند.

پیشتر کی‌یف اعلام کرده بود که برخی قطعات متعلق به پهپادهای ایرانی «شاهد»، در کشورهای متحد اوکراین تولید شده‌اند.

به گزارش نشریه آمریکایی «وال استریت ژورنال»، اطلاعات بدست‌آمده از بررسی پهپادهای سرنگون‌شده ایرانی در اوکراین نشان می‌دهد که اغلب قطعات این پهپادها به وسیله شرکت‌هایی در آمریکا و اروپا تولید شده‌اند.

در بیانیه کشورهای عضو ناتو تصریح شده که روسیه با استفاده از پهپادهای ایرانی، زیرساخت‌های حیاتی اوکراین را هدف قرار داده و موجب کشته‌شدن شمار قابل توجهی از غیرنظامیان در این کشور شده است.

ایران و روسیه اتهام استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ علیه اوکراین را رد می‌کنند.

اوکراین تاکنون بارها اعلام کرده است که پهپادهای مهاجم ایرانی که از سوی روسیه در جنگ علیه این کشور استفاده گرفته می‌شود، موجب به بار آمدن تلفات و خسارات قابل توجه شده و ارتش اوکراین نیز اعلام کرده که تاکنون بسیاری از این پهپادها را ساقط کرده است.

XS
SM
MD
LG