لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

پهپاد‌های جمهوری اسلامی در آسمان بولیوی؛ آرژانتین اعتراض کرد


با وجود «نگرانی‌های امنیتی» آرژانتین نسبت به توافق بین ایران و بولیوی، وزیر دفاع بولیوی، ادموندو نوویلو، برای دستیابی به پهپادهای ایرانی برای تقویت امنیت مرزها و مبارزه با قاچاق و قاچاق مواد مخدر ابراز علاقه‌مندی کرد.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، وزیر دفاع بولیوی با اغراق‌آمیز خواندن نگرانی‌ها، ادعاهای امنیتی آرژانتین را رد کرد و گفت که حدس می‌زنم که با نزدیک شدن به انتخابات آتی آرژانتین، با انگیزه سیاسی همراه شده است.

در شرایطی که هم قانونگذاران آرژانتین و هم قانونگذاران بولیوی به دنبال اطلاعاتی درباره این توافق امنیتی با جمهوری اسلامی هستند، با این حال، نوویلو امضای یادداشت رسمی با جمهوری اسلامی را تکذیب کرد و اعلام کرد که این «اقدام» برای شناسایی نقاط مشترک مورد علاقه دو کشور است.

قرارداد «خرید پهپادهای ایرانی» به دلیل ادعاهای گذشته در مورد دست داشتن جمهوری اسلامی در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ بوئنوس‌آیرس باعث نگرانی‌های امنیتی در آرژانتین شده است.

وزیر دفاع بولیوی با تاکید بر اینکه نیت بولیوی تنها برآورده کردن امنیت مرزی است گفت که سفر او به تهران را نباید به عنوان تهدید کشور‌های همسایه انگاشته شود.

از سوی دیگر، اخیرا مقامات اطلاعاتی ایالات متحده هم هشدار دادند که مسکو با کمک جمهوری اسلامی در حال ساخت یک مرکز تولید پهپاد در خاک روسیه است که احتمالا در آوریل سال آینده میلادی تکمیل خواهد شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، آنها افزودند که این موضوع می‌تواند تاثیر مشخصی بر روند جنگ در اوکراین داشته باشد.

سی‌ان‌ان اشاره کرد که تحلیلگران آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در جریان نشستی در روز جمعه گفتند که با احداث این مرکز تولید پهپاد، روسیه به شمار بیشتری پهپاد، از آنچه تاکنون از ایران تهیه کرده است، دسترسی خواهد داشت.

پیش از این، موسسه صلح آمریکا گفته بود که تهران و مسکو در اوایل سال جاری میلادی اقدام برای تولید حدود شش هزار پهپاد ایرانی در خاک روسیه را آغاز کرده‌اند

XS
SM
MD
LG