لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

آمریکا اقدامات حوثی‌ها در یمن را محکوم کرد


اعتراض شبه نظامیان حوثی در صنعا پس از آغاز حملات هوایی عربستان - ۶ فروردین ۱۳۹۳
اعتراض شبه نظامیان حوثی در صنعا پس از آغاز حملات هوایی عربستان - ۶ فروردین ۱۳۹۳

برنادت میهان سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای اقدامات شبه نظامیان شیعیه حوثی علیه دولت منتخب عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن را محکوم کرد.

این بیانیه اواخر روز چهارشنبه و در حالی منتشر شد که عربستان سعودی اعلام کرد اقدام به حمله هوایی به مواضع حوثی‌ها کرده است.

در این بیانیه همچنین آمده است اقدامات حوثی‌ها در یمن، «بی‌ثباتی گسترده و هرج و مرج» ایجاد کرده و امنیت همه شهروندان آن کشور را به خطر انداخته است.

برنادت میهان در ادامه می‌گوید آمریکا با منصور هادی و متحدان خود در تماس نزدیک است و در واکنش به وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی در یمن، عربستان و برخی اعضای شورای همکاری خلیج فارس، برای حفاظت از مرز عربستان و نیز دولت مشروع یمن، اقدام به حمله نظامی می‌کنند.

این بیانیه همچنین می‌گوید حمله نظامی به مواضع حوثی‌ها به درخواست عبد ربه مصنور هادی صورت می‌گیرد و ایالات متحده نیز در هماهنگی نزدیک با عربستان و شرکایش در شورای همکاری خلیج فارس است.

به گفته برنادت میهان، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اجازه حمایت تدارکاتی و اطلاعاتی از شورای همکاری خلیج فارس را صادر کرده است، اما نیروهای نظامی آمریکا بطور مستقیم در عملیات نظامی در یمن شرکت ندارند.

در ادامه این بیانیه آمده است برای هماهنگی از حمایت اطلاعاتی و نظامی آمریکا از این عملیات، واشنگتن و ریاض یک مرکز همکاری مشترک ایجاد کرده‌اند.

برنادت میهان همچنین گفته است که همزمان، ایالات متحده از نزدیک تهدیدات تروریستی گروه القاعده در شبه جزیره عربستان را زیر نظر دارد و در صورت لزوم به اقدامات لازم دست خواهد زد.

XS
SM
MD
LG