لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

گزارش سازمان ملل: زنان امروز دیرتر ازدواج می‌کنند و عمر طولانی‌تر دارند


بر اساس گزارش‌ جدید سازمان ملل متحد، زنان در جهان امروز از عمر طولانی‌تر و تحصیلات بهتر برخوردار هستند و در مقایسه با بیست سال پیش، دیرتر ازدواج می‌کنند؛ با این حال، در بسیاری از نقاط دنیا میلیون‌ها زن دیگر هستند که از بی‌سوادی رنج می‌برند و قربانی خشونت‌های خانگی هستند.

با وجود این که تعداد آقایان حدود ۶۲ میلیون نفر بیشتر از جمعیت کل خانم‌ها است، اما در سنین بالا، این خانم‌ها هستند که ۵۴ درصد از جمعیت کره زمین را به خود اختصاص می‌دهند. امید به زندگی در میان زنان در طول ۲۰ سال گذشته بالاتر رفته و از ۶۴ سال به ۷۲ سال رسیده است.

بر اساس این گزارش سازمان ملل متحد که اواخر روز سه‌شنبه منتشر شد، زنان بطور کلی دیرتر از گذشته ازدواج می‌کنند و میانگین سن ازدواج در خانم‌ها به ۲۵ سال رسیده است؛ که به عقیده تهیه‌کنندگان گزارش نتیجه ارتقای سطح تحصیلات، استقلال مالی بیشتر، و رواج زندگی مشترک بدون عقد ازدواج یا همان "ازدواج سفید" است.

به گفته نویسندگان گزارش، هر چند نرخ ازدواج کودکان افت داشته است، اما آمارها نشان می‌دهند از هر چهار زن بین ۲۰ تا ۲۴ سال، یک نفر پیش از رسیدن به ۱۸ سالگی ازدواج کرده است. این رقم در جنوب آسیا و آفریقای سیاه بیش از نقاط دیگر جهان است.

زنان امروز فرزندان کمتری نسبت به گذشته دارند. در سطح جهانی، نرخ فرزندآوری به ۲ و نیم بچه به ازای هر یک زن رسیده، که در مقایسه با نرخ ۳ بچه به ازای هر یک زن در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ میلادی (۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴ خورشیدی)، افت داشته است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، خانم‌ها در اروپا با متوسط ۱ و شش دهم بچه به ازای هر یک زن، کمترین تعداد فرزند را دارند. این رقم البته در شرق و جنوب اروپا از این هم کمتر است (۱ و سه دهم). نرخ فرزندآوری در کشورهای در حال توسعه ۲ و هفت دهم درصد است، و کشورهای مرکزی و غرب آفریقا با ۵ و شش دهم درصد بالاترین نرخ را دارند.

در بخش دیگری از این گزارش، به خشونت‌های فیزیکی، روحی، جنسی و حتی اقتصادی علیه زنان – بدون در نظر گرفتن توان مالی و میزان تحصیلات آنها – پرداخته می‌شود. بطور متوسط از هر سه زن، یک نفر خشونت‌های فیزیکی یا جنسی را تجربه کرده و دو نفر هم قربانی خشونت‌های خانوادگی – چه از ناحیه همسر و چه از ناحیه اعضای خانواده – هستند.

دست کم ۱۱۹ کشور قوانینی را در زمینه برخورد با خشونت‌های خانوادگی، ۱۲۵ کشور در زمینه تعرض‌های جنسی، و ۵۲ کشور نیز در زمینه روابط جنسی با اعمال زور بدون رضایت همسر، به تصویب رسانده‌اند.

XS
SM
MD
LG