لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

کاخ سفید: تمایلی به تعطیلی دولت نداریم؛ بودجه دیوار را از راهی دیگر تامین می‌کنیم


سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید واشنگتن
سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید واشنگتن

کاخ سفید اعلام کرد تمایلی برای تعطیلی دولت فدرال بر سر بودجه و تامین هزینه ساخت دیوار مرزی با مکزیک ندارد. سخنگوی کاخ سفید گفت، دولت راهی دیگر برای تامین بودجه پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه ۲۷ آذر ماه گفت: «قصد ما تعطیلی دولت نیست؛ این مرز است که می‌خواهیم بسته شود.»

اختلاف بین دولت و دموکرات های کنگره، ممکن است به تعطیلی بخشی از دولت آمریکا از ابتدای سال جدید میلادی منجر شود. دولت برای لایحه بودجه اکثریت آرای مجلس نمایندگان و رای شصت سناتور از یکصد سناتور را نیاز دارد. در حال حاضر اکثریت مجلس نمایندگان جمهوریخواه و ۵۱ سناتور از این حزب هستند و سنا نمی تواند به اکثریت شصت رای دست یابد. از هفته اول ژانویه، مجلس جدید نمایندگان آغاز به کار می کند که اکثریت آن در دست دموکرات ها است.

یک هفته پیش نشست پرزیدنت ترامپ و رهبران دموکرات کنگره بدون نتیجه درباره بودجه دیوار مرزی پایان یافت.

خانم سندرز روز سه شنبه در ادامه اظهارات خود گفت: «چندین منبع متفاوت برای تامین بودجه دیوار در اختیار ما است. می‌توانیم بخشی از بودجه که از طرف کنگره تخصیص داده می‌شود را به آن اضافه کنیم و بودجه درخواستی پنج میلیارد دلاری را، که رئیس جمهوری آمریکا برای امنیت مرزی نیاز دارد، تامین کنیم.»

این در حالی است که تا چهار روز دیگر و تا پایان جمعه ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر ماه) اگر کنگره و کاخ سفید به تفاهم نرسند، بخش‌هایی از دولت فدرال تعطیل موقت خواهد شد.

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌­هایی هستند که با تعطیلی احتمالی روبرو هستند.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۲۶ آذر در پیامی در توئیتر نوشت: «هر وقت یک (نفر از حزب) دموکرات می­‌گوید بدون داشتن دیوار هم می­‌توان امنیت مرزی را فراهم کرد، بدانید یک سیاستمدار دیگر است که دارد خط حزبی خود را دنبال می‌­کند. وقت آن است که ما سالانه میلیاردها دلار صرفه جویی کرده و همزمان، امنیت و کنترل مرزی بهینه­‌ای داشته باشیم.»

هر چند پرزیدنت ترامپ اصرار دارد بودجه ساخت دیوار تامین شود، اما به گزارش آسوشیتدپرس، رأی کافی در کنگره – که جمهوریخواهان اکثریت در مجلس نمایندگان و سنا را برعهده دارند – برای حمایت از نظر رئیس جمهوری آمریکا دیده نمی‌­شود.

هر دو حزب دموکرات و جمهور‌یخواه در کنگره گفته‌­اند حرکت بعدی برای حل این بن‌بست، به عهده پرزیدنت ترامپ است.

چاک شومر و نانسی پلوسی، رهبران اقلیت دموکرات در سنا و مجلس نمایندگان، به یک طرح که توافق هر دو حزب را بر عهده دارد اشاره کرده و می‌­گویند که حاضرند ۱.۶ میلیارد دلار به دولت بودجه بدهند.

این بودجه اما به ساخت دیوار تخصیص داده نشده، و فقط می­‌تواند صرف بهینه‌­سازی و بازسازی حصار مرز آمریکا با مکزیک و دیگر موارد مرتبط با امنیت مرزی شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنا روز یکشنبه گفت بودجه ساخت دیوار «به دولت داده نخواهد شد.»

پرزیدنت ترامپ پیشتر و در توئیتر شخصی خود و در پیامی ویدیویی، به دموکرات­‌ها پیام داده بود که جلوی تعطیلی دولت را گرفته و اجازه دهند بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک، تامین شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG