لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

چرا دولت آمریکا برای سومین بار در امسال در آستانه تعطیلی قرار دارد


در واشنگتن تلاش‌ها برای پرهیز از تعطیلی دوباره دولت به دلیل اختلاف میان کنگره و کاخ سفید بر سر بودجه، در جریان است. پرزیدنت ترامپ هشدار داده است در صورتی که کنگره بودجه ساخت دیوار در مرز میان آمریکا و مکزیک را تامین نکند، حاضر به قبول بودجه نخواهد بود.

در صورت به توافق نرسیدن کنگره و کاخ سفید بر سر تامین مالی، کارهای دولتی مرتبط با این بودجه‌ها به حال تعطیلی در می‌آید.

دونالد ترامپ پیشتر و در دیدار با رهبران حزب دموکرات در مجلس نمایندگان و مجلس سنا، گفته بود:‌ «اگر امنیت مرزی نداشته باشیم، می‌گذاریم دولت تعطیل شود.»

کنگره آمریکا پیش از این بودجه پنج حوزه برای حوزه‌هایی چون وزارت دفاع، بخش انرژی و تامین آب آشامیدنی، وزارت کار، وزارت بهداشت، قوه مقننه و امور کهنه‌سربازان را تایید کرده است. ولی بودجه هفت حوزه دیگر هنوز به تایید نهایی نرسیده است.

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت ملی میهن، وزارت کشور و وزارت خارجه منتظر تایید بودجه هستند. در صورتی که تعطیلی دولت اجرا شود،‌ این وزارت‌ و سازمان‌ها با تعطیلی روبرو خواهند شد.

بحث و بررسی کاخ سفید و کنگره قرار بود پیش از این به سرانجام برسد، اما با فوت جورج اچ دبلیو بوش رییس جمهوری پیشین آمریکا، دو طرف توافق کردند که دولت کار خود را تا تاریخ ۲۱ دسامبر (نهم آذر ماه) ادامه دهد.

پرزیدنت ترامپ از زمان تبلیغات انتخابات خواستار ایجاد یک دیوار مرزی با مکزیک بود. رئیس جمهوری ایالات متحده مخالف سیل مهاجران به آمریکا است و می گوید در بین آنها افراد خلافکار پنهان شده اند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید بر اساس شعار «آمریکا نخست» او می خواهد مطمئن شود حضور مهاجران غیرقانونی و احیانا خلافکاران امنیت مردم آمریکا را به خطر نمی اندازد.

بیشتر اعضای حزب دموکرات، مخالف نظر رئیس جمهوری هستند و تاکنون با بودجه مورد خواست او مخالفت کردند.

در صورتی که دولت تعطیل شود،‌ این سومین تعطیلی دولت در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ است. در ژانویه سال جاری میلادی و به مدت دو روز دولت به دلیل اختلاف بر سر تامین بودجه با کنگره، تعطیل شد.

دومین تعطیلی دولت کوتاه مدت و حدود ۹ ساعت بود که در نهم فوریه ۲۰۱۸ روی داد. این تعطیلی چند ساعته وقفه‌ چندانی در امور دولت ایجاد نکرد، با این حال رسانه‌های آمریکایی از آن به عنوان دومین تعطیلی دولت یاد می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG