لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

گفت‌وگوی پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری جدید مکزیک


آرشیو
آرشیو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه با آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری جدید مکزیک گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید روز پنجشنبه ۲۲ آذر ماه اعلام کرد دو طرف «گفت‌وگویی مثبت و سازنده» داشته اند.

دفتر رئیس جمهوری مکزیک نیز انجام این گفت‌وگو را تایید کرده و به خبرنگاران گفته است در جریان این مکالمه تلفنی، «هیچ صحبتی از دیوار مرزی نشده است.»

اعلام نظر دفتر ریاست جمهوری مکزیک، ساعتی پس از آن اعلام شد که پرزیدنت ترامپ در پیامی در توئیتر تاکید کرد که موضع او در مورد دیوار مرزی عوض نشده و طبق اعلامی که از اول کرده، «مکزیک هزینه دیوار مرزی بین دو کشور را پرداخت خواهد کرد.»

یکی از شعارهای اصلی دونالد ترامپ در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، این بود که در صورت پیروزی، او دیواری مرزی میان مکزیک و آمریکا خواهد ساخت و هزینه ساخت این دیوار را هم مکزیک می‌دهد.

پرزیدنت ترامپ در پیام توئیتری روز پنجشنبه خود نوشت: «من همواره گفته‌ام از هر راه ممکن، مکزیک هزینه ساخت دیوار را خواهد داد. این برنامه هیچ وقت عوض نشده است. معامله جدید تجاری ما با مکزیک (و کانادا) خیلی بهتر از پیمان تجاری قبلی است، که هم خیلی هزینه سنگینی داشت و هم در خدمت منافع آمریکا در معامله نفتا نبود. طبق معامله جدید و فقط با پولی که ما پس انداز می‌کنیم، این مکزیک است که هزینه ساخت دیوار را پرداخت می‌کند.»

دفتر ریاست جمهوری مکزیک اعلام کرد در جریان مکالمه بین لوپز اوبرادور و دونالد ترامپ، مسائلی چون دنبال کردن برنامه‌ای کامل و گسترده برای بهبود وضعیت اقتصادی در آمریکای مرکزی مطرح شده است. به گزارش آسوشیتدپرس، لوپز اوبرادور گفته این گفت‌وگو دوستانه و محترمانه بوده، ولی بحثی از دیوار و این که کدام طرف پولش را می‌دهد، نشده است.

رییس جمهوری مکزیک همچنین گفته بحث دیدار رسمی در واشنگتن هم مطرح شده ولی هرگونه برنامه‌ریزی برای این سفر پیش از آماده شدن پیشنویس طرح سرمایه‌گذاری در آمریکای مرکزی، شاید واقعگرایانه نباشد.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید هم روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت، در جریان گفت‌وگوی رییس جمهوری آمریکا و مکزیک، «نیاز به اقدام برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی از آمریکا مرکزی به ایالات متحده آمریکا» مطرح شده است.

دولت ایالات متحده آمریکا همواره تاکید کرده به دنبال راه‌های کاربردی برای توقف مهاجرت غیرقانونی است و این برنامه یکی از اصلی‌ترین وعده‌های انتخاباتی آقای ترامپ بوده است.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، شهردار سابق مکزیکو سیتی از حزب چپگرای «انقلاب دموکراتیک» پیروز انتخابات ریاست جمهوری مکزیک بود و به طور رسمی از اول دسامبر، دهم آذرماه، جانشین انریکه پنیا نیتو، رئیس جمهوری قبلی مکزیک شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG