لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

کاخ‌سفید از طرح رئیس مجلس نمایندگان برای کمک‌ به اسرائیل و اوکراین استقبال کرد، اما گفت باید سریع اقدام شود


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید - ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید - ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

کاخ سفید می‌گوید در نگاه اول به‌نظر می‌رسد که طرح پیشنهادی مایک جانسون رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده برای مجموعه‌ای از لوایح با هدف ارائه کمک به اوکراین، اسرائیل و تایوان، با اولویت‌های امنیت ملی مد نظر دولت همسو باشد، اما باید سریع اقدام شود.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه به خبرنگاران در هواپیمای ویژه ریاست جمهوری به مقصد پنسیلوانیا، ضمن اعلام این موضوع، گفت با این حال دولت منتظر است پیش از هرگونه قضاوتی، جزئیات پیشنهاد مایک جانسون را بررسی کند.

بنابر اعلام کاخ سفید، جان کربی در ادامه اظهارات خود تاکید کرد، «نکته مهم این است که متحدان ما، مانند اوکراین و اسرائیل که با تهدیدات فوری روبرو هستند، در اسرع وقت کمک‌های امنیتی را دریافت کنند. بنابراین ما می‌خواهیم مجلس طی همین هفته، تصمیم‌گیری کند.»

در حالی که کاخ سفید یک روز پیش اعلام کرد با لایحه مستقل کمک‌ مالی به اسرائیل مخالفت خواهد کرد، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان گفت قانونگذاران این هفته تلاش می‌کنند بسته کمک مالی به اسرائیل تصویب شود، اما جزئیات هنوز نهایی نشده است.

مقام‌های کاخ سفید گفته‌اند جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه با مایک جانسون در همین ارتباط رایزنی کرده است.

بودجه تکمیلی مورد درخواست دولت برای تامین مالی اولویت‌های امنیت ملی، اکتبر سال گذشته به کنگره ارائه شد، اما ماه‌هاست به‌دلیل اختلاف جمهوریخواهان و دموکرات‌ها بر سر برخی مسائل عمده، از جمله امنیت مرزهای جنوبی کشور، معطل مانده است.

افزایش تنش در خاورمیانه، به‌ویژه پس از حمله مستقیم هوایی جمهوری اسلامی به اسرائیل که شامگاه شنبه آغاز و تا بامداد یکشنبه ادامه داشت، ضرورت ارائه کمک‌های فوری دفاعی به اسرائیل متحد کلیدی واشنگتن در منطقه را دوچندان کرده است.

XS
SM
MD
LG