لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

هشدار درباره توازن تسلیحاتی درمیدان نبرد روسیه و اوکراین؛ فرمانده آمریکایی: بدون کمک ایالات متحده، اوضاع وخیم‌تر خواهد شد


در حالی که نبرد سیاسی در کنگره ایالات متحده همچنان ادامه دارد، وضعیت میدان نبرد در اوکراین وخیم‌تر شده است، به گونه‌ای که فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در اروپا می‌گوید، اگر کنگره راهی برای ارسال مهمات به کی‌یف پیدا نکند، تسلیحات اوکراین در چند هفته آینده به یک دهم روسیه خواهد رسید.

ژنرال کریستوفر کاوُلی، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در اروپا، این هشدار را روز چهارشنبه ۲۲ فروردین هنگام ادای شهادت در مجلس نمایندگان آمریکا مطرح کرد، آن هم در شرایطی که کنگره وارد هفته‌های حساس رأی‌گیری برای کمک به اوکراین می‌شود.

به گزارش آسوشیتد پرس، از زمانی که کنگره تصویب لایحه تکمیلی ۶۰ میلیارد دلاری خود را به تأخیر انداخت، اوکراین مهمات خود را جیره‌بندی کرده است.

تسلیحات ارتش اوکراین هم اینک در حدود یک پنجم تسلیحات روسیه برآورد می‌شود؛ یعنی روس‌ها پنج برابر بیشتر به سوی اوکراینی‌ها شلیک می‌کنند. ژنرال کاولی گفت که شکاف تسلیحاتی دو کشور در چند هفته آینده ده به یک خواهد شد.

مایکل جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، تلاش می‌کند راهی پیدا کند تا لایحه‌ای در رابطه با تأمین بودجه تولید مهمات جدید در شرکت‌های آمریکایی را به تصویب برساند تا پنتاگون بتواند مهمات بیشتری به اوکراین ارسال کند.

جانسون در تلاش است تا این لایحه را برای رأی گیری به صحن مجلس نمایندگان بیاورد، اما با نگرانی اعضایی مواجه است که به نیازهای داخلی از جمله امنیت مرزی اشاره می‌کنند.

کاولی با اشاره به این که در جریان جنگ روسیه علیه اوکراین، ارسال گلوله‌های ۱۵۵میلی‌متری توپخانه آمریکا به اوکراین کمک بزرگی کرده است، گفت اگر ذخایر دفاع هوایی اوکراین تمام شود، «حملات روسیه اقتصاد و جامعه مدنی و ارتش اوکراین به طور کامل فلج می‌کند.»

آسوشیتد پرس نوشته که تولید موشک های خود روسیه افزایش یافته و می‌تواند هر چند روز یک بار حملات گسترده‌ای در اوکراین انجام دهد؛ و در صورتی که کی‌یف سقوط کند، روسیه می‌تواند همسایگان اوکراینی عضو ناتو در حاشیه دریای بالتیک را به خطر بیندازد و به طور بالقوه نیروهای ایالات متحده را در اروپا وارد یک جنگ طولانی کند.

XS
SM
MD
LG