لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

اوکراین شاید وقتی دیگر؛ جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا طرح کمک نظامی به اسرائیل را آماده کردند


جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا قرار است یک طرح ۱۷ میلیارد و ششصد میلیون دلاری را برای تصویب ارائه کنند که به تامین کمک‌ نظامی به اسرائیل اختصاص دارد، اما بسته کمک‌های مورد نیاز اوکراین در برابر روسیه را در بر ندارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد‌پرس، این اقدام به رئیس و اعضای جمهوریخواه مجلس این فرصت را می‌دهد که ضمن حمایت از اسرائیل، میلیاردها دلار به اجرای قوانین مهاجرتی تخصیص دهند؛ هرچند احتمال دارد دموکرات‌ها با آنها همراهی نکنند.

مایک جانسون رئیس مجلس نمایندگان در نامه‌ای به اعضای مجلس گفت: «همانطور که در سه ماه گذشته به طور مداوم گفته‌ام، مجلس باید با اراده روی این موضوعات کار کند و اولویت‌های ما، باید مورد توجه قرار گیرد.»

پیشنهاد جدید قانونگذاران جمهوریخواه شامل حدود ۴ میلیارد دلار برای سامانه‌های دفاع موشکی، یک میلیارد و دویست میلیون دلار برای مقابله با تهدیدهای خمپاره‌ای و راکتی با برد کوتاه‌ و نیز بودجه برای ساخت مهمات است.

این طرح همچنین، حدود ۴ میلیارد و چهارصد میلیون دلار به تکمیل ذخایر تسلیحاتی ایالات متحده برای اسرائیل، و بیش از ۳ میلیارد و سیصد میلیون دلار برای عملیات نظامی جاری آمریکا در منطقه اختصاص می‌دهد.

مجلس نمایندگان ایالات متحده پیشتر در ماه نوامبر گذشته نیز یک بسته کمک ۱۴ میلیارد و پانصد میلیون دلاری برای ارائه کمک‌های نظامی به اسرائیل را تصویب کرده بود، که البته در سنا به تصویب نرسید و مسکوت ماند.

دولت جو بایدن پاییز گذشته حدود ۱۰۶ میلیارد دلار برای کمک به اوکراین و اسرائیل و تأمین امنیت مرزی آمریکا از کنگره درخواست کرد، اما جمهوری‌خواهان که اکثریت مجلس نمایندگان را دارند، با آن مخالفت کردند.

XS
SM
MD
LG