لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

دولت ترامپ رژیم ونزوئلا را در فهرست حامیان تروریسم کنار ایران و کره شمالی قرار می دهد


پرزیدنت ترامپ در نظر دارد دولت سوسیالیستی مادورو در ونزوئلا را در فهرست دولت های حامی تروریسم قرار دهد.

به گزارش شبکه خبری فاکس نیوز، اقتصاد این کشور نفت خیز به خاطر سیاست های نادرست دولت سوسیالیست در آستانه فروپاشی است. بحران انسانی و سرکوب گسترده ناراضیان موجب شده است واشنگتن تصمیم بگیرد دولت این کشور را در فهرست حامیان تروریسم بین المللی قرار دهد.

آمریکا هم اکنون دولت های ایران، کره شمالی، سوریه و سودان را در فهرست حامیان تروریسم بین المللی قرار داده است.

جمهوریخواهان آمریکا مدتها است که از دولت فدرال می خواهند نام دولت ونزوئلا را در فهرست حامیان تروریسم قرار دهد.

به ادعای آنها، دولت سوسیالیست مادورو پیوندهای گسترده ای با گروه های تروریستی از جمله حزب الله لبنان، و فارک - نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا - و دیگر گروه های تروریستی دارد، اما در مقابل، گروه های دیگری در آمریکا ضمن مخالفت با چنین پیشنهادی، می گویند دلایل کافی و قانع کننده ای که نشان دهد کاراکاس با گروه های تروریستی بین المللی ارتباط دارد در دست نیست و به همین سبب قرار دادن نام ونزوئلا در چنان فهرستی، به اعتبار و موثق بودن فهرست جاری آسیب وارد می سازد.

مخالفان همچنین می گویند علاوه بر این گنجاندن نام ونزوئلا در آن فهرست دستاویزی به مادورو می دهد که همه نابسامانی ها و بی کفایتی ها و فساد گسترده دولت خود را به گردن آمریکا بیندازد.

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا از طرفداران گنجاندن نام ونزوئلا در فهرست دولت های حامی تروریسم است. این سناتور از دولت ترامپ می خواهد که موضع سرسختانه ای در قبال دولت مادورو در پیش بگیرد.

کاخ سفید پیشتر شماری از مقام های بلندپایه دولت مادرو، از جمله همسر رئیس جمهوری، وزیر دفاع، معاون ریاست جمهوری، و عده ای دیگر را در معرض تحریم های آمریکا قرار داده است.

کاخ سفید این افراد را متهم می کند که به مادورو در به تاراج دادن ثروت کشور کمک می کنند.

دولت ترامپ همچنین در نظر دارد صادرات نفت ونزوئلا را، که تقریبا تنها منبع درآمد کشور است، تحریم کند. آمریکا بزرگترین خریدار نفت ونزوئلا است. این در حالی است که دولت ونزوئلا با تورم افسار گسیخته و بحران انسانی ناشی از کمبود مواد غذایی و دارویی دست به گریبان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG