لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

صندوق بین‌المللی پول: نرخ تورم ونزوئلا در سال جاری ۱.۳۷ میلیون درصد افزایش یافت


هر روز معترضان در خیابان های کاراکاس پایتخت ونزوئلا تجمع می کنند و به وضع موجود اعتراض دارند.
هر روز معترضان در خیابان های کاراکاس پایتخت ونزوئلا تجمع می کنند و به وضع موجود اعتراض دارند.

در گزارش «چشم انداز اقتصادی جهان» که صندوق بین المللی پول روز سه شنبه منتشر کرد، پیش بینی شده است که قیمت کالاهای مصرفی در این کشور نفت‌خیز آمریکای جنوبی در سال ۲۰۱۹، ده میلیون برابر افزایش پیدا کند.

به گزارش بلومبرگ، تولید ناخالص داخلی ونزوئلا در سال جاری ۱۸ درصد کاهش یافته و این سومین سال پیاپی است که تولید ناخالص داخلی این کشور به این حد گسترده کاهش می یابد.

دولت سوسیالیستی مادورو نتوانسته است حتی با چاپ اسکناس های اضافی جلوی وضعیت بد اقتصادی را بگیرد.

سیاستهای نادرست چندین ساله حکومت چاوز و جانشین وی، مادورو، همراه با کاهش شدید تولید نفت که طی ۷۰ سال گذشته بی سابقه بوده است،اقتصاد ونزوئلا را در آستانه سقوط کامل قرار داده است.

پول ونزوئلا اعتبار خود را کلا از دست داده است. غذا و دارو نایاب است. مردم این کشور ناچار در گروههای میلیونی به کشورهای همسایه پناه برده اند، با این همه دولت مادورو حاضر نیست به توصیه اقتصاددانان گوش فرا دهد و از کنترل پول و قیمتها دست بردارد.

مادورو، مزدها را ۲۴ درصد بالا برده تا بتواند درآمد مردم را با نرخ بی سابقه تورم هماهنگ سازد. با این همه، حقوق در حال حاضر چیزی کمتر از ۲۴ دلار در ماه است.

شرکتها دیگر آماده فعالیت نیستند و گروه گروه کارگران اخراج می شوند.

شاخص بلومبرگ در مورد قیمتها با اندازه گیری قیمت یک فنجان قهوه در کاراکاس، پایتخت می گوید نرخ تورم تنها در ۶ ماه گذشته برابر ۳۴۰ هزار درصد افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG