لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

پنس در موسسه هادسن: چین رفتار خصمانه‌ای علیه آمریکا و متحدانش در پیش گرفته است


مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در یک سخنرانی در اندیشکده هادسن، از رفتارهای چین علیه آمریکا و متحدانش انتقاد کرد.

آقای پنس در سخنانش به حسن نیت پرزیدنت ترامپ در ابتدای کارش برای همکاری با چین اشاره کرد و گفت «اما چین واکنش متفاوتی نشان داد. آنها از یک رابطه دوستانه و تجاری سالم، مسیر را به سمت یک جنگ تمام عیار برده اند.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود به حضور نظامی چین در دریای جنوبی چین اشاره کرد و گفت: «این اقدام چین برای قطع ارتباط ما با متحدان مان در شرق آسیا است.»

مایک پنس گفت چین، مسیحیان، بوداییان و مسلمانان را تحت آزار و اذیت قرار می دهد به طوریکه بسیاری از کلیساهای خانگی را بسته است و حدود یک میلیون نفر از مسلمانان چین را در کمپ های دولتی نگه می دارد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده امیدوار بود که چین در همه عرصه ها و نه فقط در عرصه تجارت، آزاد شود. او گفت پکن زندگی مردم را کنترل می کند و در زندگی آنها دخالت می کند و خانواده روزنامه نگاران آمریکایی را نیز تحت فشار گذاشته است. پیشتر شماری از روزنامه نگاران بخش چینی صدای آمریکا گفته بودند که خانواده آنها در چین ناپدید شده اند.

آقای پنس گفت چین از دیپلماسی وام و بدهکارکردن کشورها برای پیشبرد اهدافش در جهان بهره می گیرد و به دولت «فاسد» و «بی عرضه» مادورو در ونزوئلا کمک می کند.

مایک پنس از کمپین چین برای سرقت فناوری های آمریکایی و وادار کردن شرکت های آمریکایی برای انتقال فناوری های خود به شدت انتقاد کرد و گفت آمریکا به فشارهایش به چین در این زمینه ادامه می دهد.

آقای پنس گفت چین می خواهد در سیاست داخلی آمریکا با روش های گوناگون دخالت کند و بر انتخابات پیش روی آمریکا تاثیر بگذارد. او اعمال تعرفه بر کالاهای شماری از ایالت هایی که به نفع پرزیدنت ترامپ در انتخابات رای داده اند را از جمله اقدامات چین دانست. مایک پنس گفت چین از رهبری مدبرانه پرزیدنت ترامپ راضی نیست و سعی دارد در انتخابات آمریکا تاثیر بگذارد که او دوباره انتخاب نشود.

سخنرانی مایک پنس در اندیشکده هادسن واقع در شهر واشنگتن انجام شد.

به گزارش سی‌ان‌ان روابط چین و آمریکا هم اکنون در پایین ترین سطح چندساله خود قرار دارد و به احتمال زیاد سخنرانی مایک پنس این وضعیت را تشدید می‌کند.

این سخنرانی چند روز پس از آن انجام می شود که یک شناور نظامی چین به قدری به یک کشتی نیروی دریایی آمریکا نزدیک شد که نزدیک بود با آن در نزدیکی یک جزیره مورد مناقشه در دریای جنوبی چین برخورد کند؛ امری که در سخنرانی مایک پنس نیز بازتاب پیدا کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG