لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

ناو هواپیمابر آمریکا برای حمایت از ویتنام در برابر چین وارد منطقه شد


ورود ناو هواپیمابر «یواس‌اس رونالد ریگان» به بندر دانانگ، ویتنام. ۲۵ژوئن ۲۰۲۳
ورود ناو هواپیمابر «یواس‌اس رونالد ریگان» به بندر دانانگ، ویتنام. ۲۵ژوئن ۲۰۲۳

یک ناو هواپیمابر ایالات متحده روز یکشنبه ۲۵ ژوئن در پی اعتراض ویتنام به عبور کشتی‌های چینی از آب‌های سرزمینی این کشور، وارد شهر دانانگ شد.

ورود ناوهواپیمابر «یواس‌اس رونالد ریگان» به بندر دانانگ همزمان با دهمین سالگرد «شراکت راهبردی» ایالات متحده و ویتنام انجام شد.

سفارت آمریکا در هانوی اعلام کرد این ناو هواپیمابر به هنگام پهلوگیری در بندر دانانگ با دو رزمناو «یواس‌اس آنتیتام» و «یواس‌اس روبرت اسمالز» اسکورت می‌شد.

مقامات نیروی دریایی ایالات متحده پس از پیاده‌شدن از این ناوهواپیمابر با همتایان ویتنامی‌شان دست دادند و در مراسمی کوتاه شرکت کردند.

فرمانده یواس‌اس رونالد ریگان در بیانیه‌ای گفت بیش از پنج هزار ملوان این ناوهواپیمابر مشتاق بازدید از دانانگ و آشنایی با فرهنگ ویتنامی هستند.

ایالات متحده و ویتنام روابط تجاری نزدیکی با یکدیگر دارند و هر دو نگران قدرت فزاینده چین در منطقه هستند.

یک کشتی تحقیقاتی، چندین کشتی گارد ساحلی، و قایق‌های ماهیگیری چینی به مدت چند هفته در منطقه اقتصادی انحصاری ویتنام در دریای چین جنوبی حضور داشتند و نهایتا پس از درخواست وزارت امور خارجه ویتنام آب‌های این کشور را در اواخر ژوئن ترک کردند.

پکن به‌رغم مخالفت دیگر کشورها از جمله ویتنام، فیلیپین، و مالزی ادعای مالکیت بخش عمده‌ای از مناطق دریای چین جنوبی را دارد.

XS
SM
MD
LG