لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

آمریکا از استراتژی خود در مورد آفریقای جنوب‌صحرا پرده برداشت


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در حال صحبت کردن با یک طراح شلوارهای جین شرکت تشبو. ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی. ٧ اوت ٢٠٢٢
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در حال صحبت کردن با یک طراح شلوارهای جین شرکت تشبو. ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی. ٧ اوت ٢٠٢٢

کاخ سفید روز دوشنبه از استراتژی جدید خود در مورد آفریقا رونمایی کرد. محور این استراتژی حول تلاش برای گره‌زدن پیشرفت دموکراتیک، اقتصادی، و امنیتی این قاره با امنیت ملی ایالات متحده است.

مقامات دولت بایدن روز یکشنبه و همزمان با سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، به سه کشور آفریقایی به خبرنگاران گفتند «استراتژی ایالات متحده در قبال آفریقای جنوب‌صحرا» شامل مشارکت فعالانه رهبران منطقه در مسائلی همچون تغییرات اقلیمی، بهبود اقتصادی به‌دنبال همه‌گیری کرونا، ناامنی غذایی، و همچنین مسائل نظامی در این قاره است.

منتقدان سیاست‌های فعلی آمریکا در قاره آفریقا می‌گویند در حالی که تمرکز واشنگتن بر جنگیدن با گروه‌های افراطی نتیجه آنچنانی نداشته است، چین و روسیه با استفاده از ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی از نفوذ فزاینده‌ای در این قاره برخوردار شده‌اند.

طبق استراتژی جدید آمریکا، حمایت از بازگشایی و دموکراسی بیشتر در آفریقای جنوب‌صحرا به «رویارویی با فعالیت‌های مضر جمهوری خلق چین، روسیه، و دیگر بازیگران» کمک خواهد کرد.

دولت بایدن امیدوار است رونمایی از این استراتژی منجر به برگزاری نشست سران آفریقا و ایالات متحده در دسامبر سال جاری در واشنگتن شود.

طبق این استراتژی، چین آفریقا را به عنوان میدانی برای به چالش کشیدن نظم بین‌المللی قانون‌محور، پیشبرد منافع کوته‌بینانه بازرگانی و ژئوپولتیک خود، و تضعیف روابط ایالات متحده و مردم آفریقا می‌داند. روسیه نیز آفریقای جنوب‌صحرا را به عنوان میدانی برای فعالیت شرکت‌های نظامی شبه‌دولتی و خصوصی می‌بیند که در پی منافع مالی و استراتژیک خود ناامنی ایجاد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG