لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۸

وزیر خارجه آمریکا وارد آفریقای جنوبی شد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا - آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه وارد آفریقای جنوبی شد.این نخستین مرحله از سفر او به سه کشور آفریقایی است. بلینکن علاوه بر آفریقای جنوبی به جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا نیز می‌رود.

بلینکن قرار است روز دوشنبه در آفریقای جنوبی سخنرانی مهمی درباره استراتژی آمریکا درباره منطقه آفریقای جنوب صحرا ایراد کند. تغییرات آب و هوایی، تجارت، سلامت و ناامنی غذایی از موضوعات مواردی است که مطرح می‌شود.

مقامات وزارت امور خارجه آمریکا می گویند بلینکن در جمهوری دموکراتیک کنگو، برای کاهش تنش بین کنگو و رواندا تلاش می‌کند. کنگو همسایه خود را به حمایت از گروه مسلح ام۲۳ متهم کرده، اتهامی که کیگالی آن را رد کرده است.

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن در سفر به رواندا موضوع «بازداشت نادرست» پل روساباگینا، یک فرد دارای اقامت دائم آمریکا را مطرح می‌کند. تلاش‌های روساباگینا در جریان نسل‌کشی ۱۹۹۴ به نجات جان صدها نفر کمک کرد و الهام بخش فیلم «هتل رواندا» شد.

سفر بلینکن تنها چند روز پس از تکمیل سفر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، به آفریقا صورت می‌گیرد. لاوروف در آن سفر از حمله روسیه به اوکراین دفاع کرد و تحریم‌های غرب را عامل افزایش هزینه‌های سوخت و غذا در آفریقا دانست. آمریکا حمله روسیه به اوکراین را عامل افزایش قیمت‌ها می‌داند.

تحلیلگران سیاسی می‌گویند آفریقا چندین دهه پس از پایان جنگ سرد دوباره به میدان نبرد برای نفوذ و ایدئولوژی تبدیل شده است.

این دومین سفر بلینکن به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا به آفریقا پس از سفر پیشین او به نیجریه، سنگال و کنیا در ماه نوامبر است.

XS
SM
MD
LG