لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

نماینده جدید آمریکا در سازمان ملل: هدف ترامپ نشان دادن قدرت ایالات متحده است


نیکی هیلی نماینده جدید آمریکا در سازمان ملل متحد (راست) و آنتونیو گوترس دبیرکل این سازمان - ۸ بهمن ۱۳۹۵
نیکی هیلی نماینده جدید آمریکا در سازمان ملل متحد (راست) و آنتونیو گوترس دبیرکل این سازمان - ۸ بهمن ۱۳۹۵

نماینده جدید ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز جمعه گفت، هدف دولت دونالد ترامپ نشان دادن قدرت آمریکا، صحبت درباره مسائل مختلف و دفاع از همپیمانان خود است.

نیکی هِیلی، که نمایندگی او در سازمان ملل هفته گذشته از سوی اعضای سنای آمریکا تایید شد، در بدو ورود به مقر این نهاد بین المللی در نیویورک برای تسلیم استوارنامه خود، این مطلب را عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران به کشورهایی که به مخالفت با آمریکا برخیزند هشدار داد که واشنگتن پاسخ «متناسب» را به آنها خواهد داد.

فرماندار پیشین کارولینای جنوبی با بیان این که «شما شاهد تغییر در روابط ما با این سازمان خواهید بود»، تاکید کرد که مساله دشوارتر کردن کار نیست، بلکه «هوشمندتر» شدن آن است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید ایالات متحده پیشتر در طول تبلیغات انتخاباتی خود انتقاداتی را در مورد عملکرد سازمان ملل متحد و نحوه تامین و هزینه بودجه آن مطرح کرده بود.

خانم هیلی تاکید کرد که آقای ترامپ به دنبال آن است که سازمان ملل «بینشی جدید» پیدا کند و گفت «هر آنچه که اینجا انجام می شود را بهتر، و هر چه کار نمی‌کند را اصلاح خواهیم کرد.»

آمریکا یکی از پنج عضو دائم و دارای حق وتو در شورای امنیت، قدرتمندترین نهاد سازمان ملل متحد، است که حدود ۲۲ درصد از بودجه معمول سالانه این نهاد بین المللی را تامین می‌کند.

ایالات متحده همچنین بیش از ۲۸ درصد از هزینه‌های عملیات صلح‌بانی این سازمان را پرداخت می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG