لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

جان کری بر حمایت آمریکا از اوکراین تاکید کرد


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه وارد اوکراین شد و قرار است یک مجموعه کمک یک میلیارد دلاری را به کشور پیشنهاد کند. ناتو و روسیه نیز موافقت کرده اند در جلسه ای در روز چهارشنبه درباره جدید ترین تحولات در اوکراین بحث کنند.

در حالی که کری پشتیبانی آمریکا از دولت موقت اوکراین را یادآور شد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت مسکو آماده است از تمام گزینه ها برای حفاظت از روس ها در اوکراین استفاده کند، با این حال ابراز امیدواری کرد روسیه مجبور به استفاده از زور نشود.

رهبر روسیه روز سه شنبه در نخستین اظهار نظر خود درباره وقایع اوکراین - از زمانی که ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری معزول اوکراین از کیف فرار کرد - تغییر قدرت سیاسی در اوکراین را یک «کودتای غیر قانونی و تسخیر مسلحانه قدرت» نامید و گفت یانوکوویچ هنوز رهبر «مشروع» اوکراین است، هرچند که شانسی برای انتخاب دوباره نداشت.

پوتین نظریات خود را درحالی عنوان می کند که بحران بر سر حضور نظامی روسیه در منطقه کریمه اوکراین شدت می گیرد. آمریکا و متحدانش تحریم هایی را علیه روسیه به دلیل اعزام سرباز به اوکراین بررسی می کنند.

انتظار می رود کری در کیف با اعضای دولت موقت اوکراین ملاقات کند و بر حمایت آمریکا از استقلال و حاکمیت اوکراین تاکید بگذارد. هدف از وام های تضمینی که انتظار می رود کری پیشنهاد کند این است که از تاثیر قطع یارانه های انرژی بر شهروندان اوکراین کاسته شود.

پوتین به ده ها هزار سرباز که در رزمایش هایی در غرب روسیه، در نزدیکی مرز اوکراین شرکت دارند، دستور داد به پایگاه خود باز گردند.
رزمایش ها قراربود پایان گیرد، اما روشن نیست هدف از این اقدام این است که به کاهش تنش کمک شود یانه.
مسکو گفته است رزمایش ها، که هفته پیش آغاز شد، ارتباطی به وضع اوکراین ندارد.

در واشنگتن، جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه تلفنی با دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه ملاقات کرد و، به گفته سخنگوی کاخ سفید، روسیه را ترغیب کرد نیروهایش را از اوکراین فراخواند، از استقرار فوری ناظران بین المللی حمایت کند و «گفت و گوی سیاسی معقولی» را با دولت اوکراین آغاز کند.

کریمه شبه جزیره ای در دریای سیاه است که نیکیتا خروشچف رهبر وقت روسیه در سال ۱۹۵۴ آن را در کنترل اوکراین قرار داد، و زمانی که اتحاد شوروی فروپاشید بخشی از این کشور باقی ماند. کریمه مرز کوچکی با روسیه در شرق دارد، و بندر سواستوپول، مرکز ناوگان دریایی روسیه را، شامل می شود. اکثر ساکنان کریمه روس هستند، اما تاتارهای مسلمان، که به طور کلی میانه خوبی با روسیه ندارند، نیز در آنجا زندگی می کنند.
XS
SM
MD
LG