لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

تهدید جدید مسکو: اوکراین از کریمه خارج شود


کرملین دقایقی پیش به دولت کیف یک روز مهلت داد تا تسلیم شود.

کاخ کرملین دقایقی پیش به دولت کیف یک روز مهلت داد تا تسلیم شود، و شبه جزیره کریمه را که دهه هاست مسکو به آن چشم طمع داشته، به روسیه وابگذارد. در همین حال، اشغال شبه جزیره کریمه با واکنش های داخلی و خارجی رو به رو شده است.

در پی استقرار نیروهای روسیه در شبه جزیره کریمه، دولت موقت اوکراین بالاخره روز یکشنبه دستور بسیج کامل نیروهای ارتش را صادر کرد.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین تحرکات نظامی روسیه در خاک کشورش را به عنوان «اقدام به جنگ» تقبیح کرده، و ارتش اوکراین را به حال آماده باش کامل درآورده است.

ایالات متحده و چند کشور دیگر اقدام روسیه در تجاوز به شبه جزیره کریمه را محکوم کرده اند.

چند روز بعد از حضور نظامی روسیه در شبه جزیره کریمه و کنترل نیروهای روس بر تأسیسات کلیدی آن منطقه از خاک اوکراین، فرمانده جدید نیروی دریایی آن کشور به نخست وزیر روسگرای منطقه نیمه خودمختار کریمه اعلام وفاداری کرد. برخی از نیروهای ارتش و پلیس اوکراین از فرمانده نیروی دریایی پیروی کرده اند. بقیه در پایگاه های خود باقی ماندند و از رویارویی با نیروهای روسگرا اجتناب کردند.

اینک که کریمه به کلی از اختیار اوکراین خارج شده، کیف در تلاش است تا با اعطای مقام های کلیدی به میلیاردرهای محلی در منطقه ای که قوم روس در آن اکثریت دارند، احساسات روسگرایانه را در بخش های شرقی اوکراین مهار کند.

اما دولت جدید اوکراین که ماه گذشته ویکتور یانوکوویچ را از ریاست بر کشور کنار زد، محض احتیاط ارتش را هم به حال آماده باش درآورده است.

ناگفته پیداست که ارتش اوکراین به هیچ روی توان برابری با ارتش روسیه را ندارد؛ اما به نظر می رسد اهمیت جنگ روانی کمتر از جنگ فیزیکی نیست. رسانه های روسیه بی وقفه اعتراضات علیه یانوکویچ را کار افراطگرایانی می خواندند که از جانب کشورهای غربی هدایت شده بودند. دومای روسیه هم بی درنگ طرح اعزام نیرو به خاک اوکراین برای حمایت از منافع روس ها را تصویب کرد.

رهبران جدید اوکراین در پی جلب حمایت کشورهای غربی اند، چون پیوستن به بلوک غرب و اتحادیه اروپا بود که زمینه خلع آقای یانوکوویچ را فراهم کرد. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روسیه را به تحریم اقتصادی و سیاسی تهدید کرده، و قرار است روز سه شنبه به اوکراین برود.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا که در اوکراین به سر می برد، می گوید مسکو برای حمله به کریمه «هزینه های قابل توجهی» خواهد پرداخت. وی تهدید کرده که در قبال تهاجم نظامی روسیه اقداماتی ممکن است، و جامعه جهانی این اقدامات را انجام خواهد داد.

کاخ سفید هم با انتشار بیانیه مشترکی از جانب ۷ عضو «گروه جی. ۸» اعلام کرده که شرکت در اجلاس سران گروه جی.۸ را – که قرار است در ماه خرداد در شهر سوچی روسیه برگزار شود – به حال تعلیق در می آورد.
XS
SM
MD
LG