لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

گفتگوی جان کری با مقامات اوکراین در کیف


ویتالی چورکین، نماینده روسیه (آخرین نفر سمت چپ) به سخنان سامانتا پاور (آخرین نفر سمت راست) گوش می کند - ۳ مارس ۲۰۱۴
ویتالی چورکین، نماینده روسیه (آخرین نفر سمت چپ) به سخنان سامانتا پاور (آخرین نفر سمت راست) گوش می کند - ۳ مارس ۲۰۱۴
جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا برای تاکید بر حمایت آمریکا از حق حاکمیت اوکراین، روز سه شنبه از کیف دیدن کرد. روسیه نظامیان خود را در منطقه کریمه اوکراین مستقر کرده است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت جان کری در حال ملاقات با اعضای دولت موقت اوکراین در مورد نیازهای اقتصادی و سیاسی این کشور است و بررسی کند «چه کمک های بیشتری» آمریکا می تواند فراهم کند.

آمریکا و متحدان اروپایی در حال بررسی اعمال تحریم هایی علیه روسیه به خاطر دخالت نظامی این کشور در اوکراین هستند.

دوشنبه شب در کاخ سفید، باراک اوباما با چاک هیگل، وزیر دفاع و جان کری و دیگر اعضای ارشد تیم امنیت ملی در مورد بحران اوکراین جلسه گذاشت.

آقای اوباما همچنین از کنگره خواست برای کمک به اوکراین روی یک بسته کمک های آمریکا به اوکراین کار کند.

وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا نیز به ولادمیر پوتین یک ضرب الاجل دادند تا روز پنجشنبه نیروهای خود را از اوکراین خارج کند و یا با مجازت های این اتحادیه روبرو شود.

از سوی دیگر روسیه از اوکراین خواست به توافق ۲۱ فوریه بین ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین که از حمایت روسیه برخوردار است و سران اپوزیسیون بازگردد که شامل تشکیل یک دولت وحدت ملی می شود.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز دوشنبه گفت درحالی که این توافق می تواند به عنوان پایه مد نظر باشد، تغییرات اساسی که از آن زمان در اوکراین صورت گرفته به این معناست که این توافق به شکل کنونی اش قابل استفاده نیست.

در همین حال خبرگزاری های روسی به نقل از یک سخنگوی ولادمیر پوتین گزارش دادند که رهبر روسیه به نیروهایی که در مانور نظامی غرب روسیه نزدیک مرز اوکراین شرکت کردند، دستور داده است به پایگاه خود برگردند. مسکو ارتباط این مانور که هفته گذشته آغاز شد را با رویدادهای اوکراین رد می کند.

همچنین روز دوشنبه جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به صورت تلفنی با دمیتری مدودوف، وزیر امورخارجه روسیه به صورت تلفنی گفتگو کرد. کاخ سفید می گوید آقای بایدن از روسیه خواست نیروهایش را از اوکراین عقب بکشد و از استقرار فوری ناظران بین المللی حمایت کند و یک «دیالوگ معنادار سیاسی» را با دولت اوکراین آغاز کند.

اختلاف در جلسه شورای امنیت

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد قویاً روسیه را محکوم کرد و گفت هیچ عاملی وجود ندارد که بتواند حضور نظامی روسیه در کشور همسایه اش، اوکراین را توجیه کند.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه در نشست اضطراری شورای امنیت دخالت نظامی روسیه در اوکراین را «عمل تجاوز» خواند، در حالی که مسکو سعی می کند آن را ماموریت انسانی نشان دهد.

سامانتا پاور به شورای امنیت گفت روسیه از هر حقی برخوردار است که آرزو کند وقایع طور دیگری رقم می خورد، اما این حق را ندارد که آرزوی خود را با استفاده از نیروی نظامی بیان کند.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نیز در این جلسه بیانیه ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین و حامی روسیه را خواند که پس از چند هفته اعتراضات ضد دولتی، کیف را به مقصد روسیه ترک کرد.

چورکین گفت یانکوویچ از ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواست برای برقراری «صلح» و «ثبات» در کشورش اوکراین دخالت نظامی کند. پوتین تاکید کرده است مسکو حق دارد برای حفاظت از شهروندان روس در اوکراین دخالت کند.

چورکین در حالی که پس از جلسه اضطراری شورای امنیت با خبرنگاران صحبت می کرد، بخش هایی از ترجمه غیر رسمی نامه یانکوویچ را خواند که گفته است «کشور در آشوب و هرج و مرج فرو رفته است.» او از روی نامه خواند: «این کشور در چنگال ترور آشکار و خشونت هدایت شده ی غرب است.»

چورکین از قول یانکوویچ خواند: «مردم به دلایل سیاسی و زبان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند» و «در این فضا، من از رئیس جمهوری روسیه ولادمیر پوتین می خواهم از نیروهای مسلح فدراسیون روسیه برای برقراری حکومت قانون، صلح، نظم، ثبات و حفاظت از مردم اوکراین استفاده کند.»

چورکین در جریان جلسه یک نسخه از این نامه را برای اعضای شورای امنیت بالا نگه داشت تا آن را ببینند. در این جلسه نمایندگان کشورهای غربی و روسیه به مدت دو ساعت و نیم اتهاماتی را علیه یکدیگر رد و بدل کردند. چورکین گفت تاریخ این نامه اول ماه مارس است.

پس از اظهارات نماینده روسیه، سامانتا پاور، سفیر آمریکا ادعاهای روسیه را رد کرد که گفته بود اوکراینی های روسی زبان در مناطق شرقی تهدید می شوند.

سفیر آمریکا به دیگر نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت گفت هیچ سندی وجود ندارد که نشان دهد اقلیت روس در خطر هستند.

شورای امنیت سومین جلسه اضطراری خود در مورد اوکراین را طی چهار روز گذشته برگزار کرد که این بار به درخواست روسیه بود.

پاور گفت استقرار نیروهای روسیه در اوکراین به دعوت نخست وزیر منطقه کریمه، هیچ مبنای حقوقی ندارد و تنها پارلمان اوکراین است که می تواند چنین درخواستی را مطرح کند.

اوباما: آمریکا منزوی کردن روسیه را در نظر می گیرد

پیشتر در روز دوشنبه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روسیه را محکوم کرد و گفت روسیه به خاطر بسیج نیروهایش در شبه جزیره کریمه اوکراین «در سمت غلط تاریخ» قرار گرفته است. سخنان باراک اوباما در حالی مطرح شد که روسیه نیروهایش را با کشتی به شبه جزیره کریمه منتقل کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت ایالات متحده یک رشته گام های سیاسی و اقتصادی را در نظر می گیرد که «روسیه را منزوی خواهد کرد.»

او گفت فکر می کند دنیا به طور کل در این مورد متحد است که گام هایی که روسیه برداشته را، نقض حق حاکمیت، و تمامیت ارضی اوکراین و همچنین نقض قوانین بین المللی می داند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: روسیه توافقنامه های قبلی در مورد اینکه این کشور چگونه باهمسایگانش رفتار کند و به آنها احترام بگذارد را زیر پا گذاشته و در نتیجه ما بیانیه های محکم ناتو و گروه هفت را داشتیم که اقدامات روسیه را محکوم کردند.
XS
SM
MD
LG