لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۱

آخرین تحولات اوکراین


اینترفاکس گزارش داده که فرمانده ناوگان روسیه در دریای سیاه به نیروهای اوکراینی در کریمه گفته اگر تا ساعت ۵ بامداد به وقت محلی از منطقه خارج نشوند، با حمله نظامی مواجه خواهند شد.

*خبرگزاری اینترفاکس گزارش می دهد فرمانده ناوگان روسیه در دریای سیاه به نیروهای اوکراین در کریمه هشدار داده است تا ساعت ۵ بامداد سه شنبه به وقت محلی تسلیم شوند، وگرنه با حمله نظامی مواجه خواهند شد. اینترفاکس گزارش داده که این خبر را به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین منتشر کرده اما خبرگزاری رویترز ضمن انتشار این گزارش افزوده که این خبر هنوز از سوی وزارت خارجه اوکراین تایید نشده است.

*مسکو روز دوشنبه به تندی از اعضای غربی جی-۸ (هشت کشور صنعتی بزرگ جهان) انتقاد کرد. اعضای غربی جی-۸ اعلام کرده اند که تدارک برای برگزاری نشست این کشورها را که قرار است در ماه ژوئن (حدود سه ماه دیگر) در شهر سوچی روسیه برگزار شود، به نشان اعتراض به موضع مسکو در قبال رویدادهای اوکراین، لغو کرده اند. وزارت خارجه روسیه گفته است که تصمیم به لغو انجام این تدارکات بی سبب اتخاذ شده و به تمامی اعضای جامعه جهانی آسیب خواهد زد.

* آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین گفت: دولت جدید اوکراین در این لحظه شدیداً به حمایت سیاسی و اقتصادی کشورهای غرب نیاز دارد.

* سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پیشاپیش دیدار با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از حضور نیروهای نظامی این کشور در کریمه دفاع کرد. لاوروف روز دوشنبه گفت استفاده از نیروهای نظامی روسیه در کریمه «تا عادی شدن وضع سیاسی» در کریمه ادامه خواهد یافت.
آقای لاوروف که در ژنو و در اجلاس شورای حقوق بشر سخن می گفت، افزود نیروهای نظامی روسیه به منظور حمایت از روسهای کریمه به آنجا رفته اند.

* دخالت نظامی روسیه در کریمه در اوکراین بر ارزش پول این کشور و بازارهای اقتصادی آن تاثیر گذاشته است.
خرید و فروش و ارزش بازار بورس مسکو روز دوشنبه ۱۰ درصد کاهش یافت و بانک مرکزی این کشور ۱۰ میلیارد دلار از ذخیره ارزی کشور را به منظور تقویت ارزش روبل به فروش می رساند.

* رهبران کشورهای بزرگ صنعتی موسوم به گروه ۷ آنچه را «تجاوز آشکار» به حاکمیت ملی اوکراین توسط روسیه خواندند، محکوم کردند.. در همین حال وزارت امور خارجه روسیه می گوید دیدگاه روسیه و چین در مورد اوکراین با هم منطبق است.

* جان کری وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه رهسپار اوکراین می شود تا روز سه شنبه با سران اوکراین، نمایندگان بلندپایه دولت جدید، نمایندگان پارلمان این کشور (رادا)، و با اعضاء جامعه مدنی اوکراین دیدار و گفت و گو کند.

* پلیس مسکو ده ها نفر از معترضان به دخالت نظامی روسیه در اوکراین را بازداشت کرده است. خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از مقامات پلیس اعلام کرد ۴۰ نفر به دلیل «تلاش برای بر هم زدن نظم عمومی» در یک تجمع اعتراضی نزدیک وزارت دفاع در مرکز مسکو بازداشت شده اند.
XS
SM
MD
LG