لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

مقامات آمریکایی: واشنگتن فروش هواپیماهای اف- ۳۵ به امارات را پیش‌ می‌برد؛ تاکید بر «تعهدات و اقدامات» امارات


هواپیمای اف- ۳۵
هواپیمای اف- ۳۵

یک مقام آمریکایی روز سه شنبه گفت که ایالات متحده قصد دارد برنامه فروش ۵۰ فروند جت جنگنده رادارگریز اف- ۳۵ به امارات متحده عربی را پیش ببرد.

میرا رزنیک، یک قائم‌ مقام‌ دستیار وزیر امور خارجه آمریکا، ضمن بیان این مطلب گفت، اما باید در خصوص «تعهدات امارات» درک روشنی وجود داشته باشد. این سخنان در حالی است که روند فروش این هواپیماهای پیشرفته نظامی به امارات به کندی پیش‌ می‌رود.

به گزارش رویترز، میرا رزنیک بدون اشاره به جزئیات تعهدات امارات، به خبرنگاران گفت: «ما به رایزنی با مقامات اماراتی ادامه می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که درک متقابل غیرقابل انکار و روشنی نسبت به تعهدات و اقدامات طرف اماراتی قبل، حین و پس از تحویل [هواپیماها] داریم.»

پیشتر نیز دانیل بنایم، قائم مقام دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، در مصاحبه‌‌ای با شبکه عربی «الحره» گفت که فروش هواپیماهای اف- ۳۵ به امارات به سمت جلو پیش می‌رود، ضمن این که به گفته او تفاهمی هم در مورد ضمانت‌های مربوط به این معامله در حال شکل‌گیری است.

واشنگتن در مورد روابط ابوظبی با چین، از جمله استفاده از فناوری ۵ جی شرکت چینی هوآوی در این کشور نگرانی دارد و این موارد باعث کندی در فروش هواپیماهای اف- ۳۵ شده است.

پس از برقراری روابط امارات با اسرائیل در سال گذشته، واشنگتن در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، با فروش این هواپیمای جنگی به امارات موافقت کرد. دولت جو بایدن نیز امسال گفت که به روند فروش این هواپیماها به امارات ادامه می‌دهد.

بنایم در مصاحبه با الحره، قطر را نیز شریک استثنایی آمریکا توصیف و تاکید کرد که ایالات متحده درخواست های این کشور برای دریافت پهپادها و هواپیماهای اف- ۳۵ را در نظر خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG