لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۷

مقام آمریکایی: محور مشترک آمریکا، اروپا، و کشورهای خلیج فارس در خصوص ایران ایجاد شده است


ساختمان وزارت خارجه آمریکا (آرشیو)
ساختمان وزارت خارجه آمریکا (آرشیو)

دانیل بنایم، قائم مقام دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، در مصاحبه‌‌ای با شبکه عربی «الحره» فاش کرد که برای رسیدگی به نگرانی‌های جهانی در خصوص فعالیت‌های منطقه‌ای ‌ایران و برنامه اتمی این کشور، ساز و کاری جدید میان ایالات متحده آمریکا، اروپا، و کشورهای خلیج فارس ایجاد شده است.

به نوشته «میدل‌ایست‌این۲۴» که این خبر را منتشر کرده است، بنایم روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه «الحره»، که متعلق به آمریکا است، تایید کرد که این ساز و کار در جریان سفر یک هیئت آمریکایی به ریاست رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، به شماری از کشورها مورد بحث قرار می‌گیرد.

بنایم گفت هدف از این سفرها ارسال یک پیام قوی به جهان است که «آمریکا و متحدان اصلی‌اش در اروپا» و «دوستان نزدیکش در خاورمیانه» در کنار هم ایستاده‌اند و «ما در کنار هم ایستاده‌ایم که یک پیام روشن به ایران و هر کس که ایران را در این جریان حمایت می‌کند بفرستیم که: باید به مسئله هسته‌ای رسیدگی کنید و نمی‌توانید بین ما تمایز قائل شود و باید با ما در کنار هم کار کنید تا هم به مسائل هسته‌ای و هم منطقه‌ای رسیدگی کنید.»

این مقام آمریکایی افزود: «کشورهای منطقه که بسیاری از آنها در حال گفت‌وگوهای خصوصی با ایران هستند، ذی‌نفعان مهمی در موضوع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای‌اند و شایسته است با آنها مشورت شود و آنها ایده‌ها و توصیه‌هایی دارند که می‌تواند سیاست آمریکا را بهبود بخشد.»

بر اساس این گزارش، رابرت مالی در منطقه خاورمیانه به سر می برد و تا چند روز دیگر نیز بنایم به او ملحق خواهد شد.

بنایم در مصاحبه با الحره، قطر را شریک استثنایی آمریکا توصیف و تاکید کرد که ایالات متحده درخواست های این کشور برای دریافت پهپادها و هواپیماهای اف-۳۵ را در نظر خواهد گرفت.

او همچنین گفته است که فروش هواپیماهای اف-۳۵ به امارات به سمت جلو پیش می‌رود، ضمن این که تفاهمی هم در مورد ضمانت‌های مربوط به این معامله در حال شکل‌گیری است.

این مقام آمریکایی قرار است این هفته در «دیالوگ منامه» شرکت کند. او گفت پیامش در آن نشست این خواهد بود که آمریکا در منطقه است تا بماند و شراکت‌های قوی و باثباتی با کشورهای منطقه دارد که طی چندین دهه ایجاد شده است و مایل است این شراکت‌‌ها را برای دهه‌های آینده ادامه دهد.

این مقام آمریکایی گفته نقش ایالات متحده در منطقه محدود به نیروهای نظامی نیست و آمریکا از دیپلماسی برای کاهش تنش‌ها و اختلافات استفاده می کند.

این مقام در زمینه فعالیت‌های دیپلماتیک آمریکا در منطقه گفت ۱.۴ میلیون نفر از خاورمیانه برای تحصیل به آمریکا آمده‌اند و آنها بخش اصلی حلقه‌ای هستند که کشورهای ما را به هم پیوند می زند.

بنایم در مورد سوریه گفت آمریکا دیدگاه خود را در مورد عادی سازی روابط کشورها با سوریه روشن کرده است و نگران علامتی است که با این تلاش‌ها فرستاده می‌شود. او گفت آمریکا قصد عادی سازی روابط با سوریه را ندارد.

او همچنین گفت روابط آمریکا و عربستان سعودی از آن چه به نظر می‌رسد محکم‌تر است.

XS
SM
MD
LG